Táborské kino Svět má nový foyer s filmovými hádankami
Tábor – Jednosálové táborské kino Svět, kam ročně zavítá zhruba 43 tisíc diváků, je zase o něco modernější.

Po dřívější výměně promítacích a zvukových technologií a technik, rekonstrukci toalet, interiéru kavárny a exteriéru budovy se letos v létě uskutečnila akce nazvaná Rekonstrukce vstupního foyeru kina Svět podle projektové dokumentace zpracované ing. arch. Evou Hubičkovou. Předsálí je vzdušné, otevřenější a dodalo kinu punc přívětivé kulturní dvorany.

Tělovýchovná zařízení města Tábora (TZMT), která kino zřizují, za modernizaci foyer zaplatila 1,5 milionu korun bez DPH. Ve čtvrtek 7. září 2023 město Tábor nové předsálí představilo veřejnosti u příležitosti vernisáže fotografií slavné táborské výtvarnice Marie Šechtlové (nar. 1928 Chomutov – úmrtí 2008 Praha).
Arch. Eva Hubičková (mimochodem vnučka Marie Šechtlové) vysvětlila, že při rekonstrukci foyer šlo hlavně o omlazení vyžilého a zašlého interiéru. „Doufáme, že se vše podařilo při zachování atmosféry, genia loci. Opravili jsme povrchy, zbrousili krásnou stávající mramorovou podlahu, která naštěstí zůstala zachovaná i pod šatnou a recepcí. Vyrovnali jsme strop a stěny, řešili jsme některé drobné provozní nedostatky,“ uvedla autorka projektu.

Nová je recepce (pokladna), která uvolnila prostor u oken a nechává více místa pro návštěvníky. „Vytvořili jsme v rámci prostorových možností posezení, zvýšili kapacitu uzamykatelných skříněk a doplnili velkou skříní – skupinovou šatnu pro školy a hromadné návštěvy. K vyvýšenému posezení ještě doplníme nižší lavice pro děti a starší veřejnost, které jsou ve výrobě,“ doplnila Eva Hubičková.

Barevné a materiálové řešení je navržené tak, aby se prostor opticky otevřel a prosvětlil. Pojetí pracuje se stávající barevností kinosálu (tmavě modrou) a barevností kavárny (cihlově červenou) v kombinaci s dubovým dřevem a béžovou. „Zároveň jsou to barvy, které ladí třicátým letům minulého století, době, kdy bylo kino postaveno,“ poznamenala autorka.

Nový grafický styl foyer vznikl ve spolupráci s uměleckým typografem MgA. Jakubem Trojákem, který je autorem loga a grafiky v Café Svět, na plaveckém stadionu a nově i grafického stylu kina. Návrh tapet vznikl na základě ankety mezi táborskou veřejností a obsahuje kultovní hlášky z českých filmů a piktogramy slavných zahraničních filmů vždy s uvedením pouze roku, země a jména režiséra, aby diváci mohli během čekání na film hádat, o který film se jedná.

Starosta Tábora Štěpán Pavlík poděkoval autorce návrhu za její preciznost a dotažení projektu do posledního detailu. Vyzdvihl také podíl jednatele TZMT Jana Bendy, který modernizaci celého kina dlouhodobě prosazoval a koordinoval. Místostarostka Lenka Horejsková připomněla, že město Tábor koupilo budovu kina od soukromých vlastníků v roce 2000, kdy hrozilo, že by zdejší biograf mohl zaniknout. „Budu se snažit, abychom v kině Svět opět organizovali regionální premiéry českých filmů, v minulosti tu byly velmi úspěšné,“ řekla místostarostka

Zdroj a foto: Město Tábor

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments