Policie v Českém Krumlově začala prošetřovat sbírku dětských ilustrací

Policie v Českém Krumlově začala prošetřovat nestandardní nákup sbírky dětských ilustrací. Kauza nákupu sbírky dětských ilustrací za jeden milion eur pro město Český Krumlov dostává nový rozměr. Náš dobře informovaný zdroj nám sdělil, že se o něj začala zajímat policie.

O co v této kauze jde?
Policie-v-Ceskem-Krumlove-zacala-prosetrovat-sbirku-detskych-ilustraci

Minulé vedení radnice pořídilo kolekci od sběratele Otakara Božejovského do galerie v klášterech. Kolekce měla zvýšit návštěvnost klášterů, kde je galerie pro děti. Letos ji ovšem zatím vidělo pouhých 2500 lidí místo plánovaných 20 tisíc ročně.

Podle smlouvy nesmí město sbírku 50 let prodat a zaplatilo za ní 1 milion Eur. Posudek, který celou transakci posvětit byl ovšem vypracován v prosinci roku 2020, zatím co objednávka z města je datována k lednu roku 2021. Navíc pochybnosti vzbuzuje i rychlost, jakou byl posudek zpracován. Na téměř 600 ilustrací byl hotov za pouhé 3 dny!? Připomeňme, že od ledna 2021 platí nový zákon o oceňování, a to mohl být i důvod toho, proč se na posudek tolik spěchalo. U řady ilustrací dokonce chybí certifikáty pravosti, ( pravost pouze potvrdil prodávající pan Božejovský a také poskytl čestné prohlášení k potvrzení pravosti sbírky ilustrací ) tudíž město nemá nárok na příspěvek z Akvizičního fondu ministerstva kultury ani z Krajského investičního fondu (KIF) Jihočeského kraje.

Slib minulého vedení radnice, že město bude hradit pouze 1/3 cenu sbírky a zbytek z grantů, mohl ovlivnit i tehdejší zastupitele při hlasování. Zatím platí vše město Český Krumlov. Tedy z kupní ceny 26 milionu korun doposud uhradilo 9,5 mil. Kč.

Nyní bude záležet na nezávislém odborném znaleckém posudku, který určí skutečnou cenu sbírky. Zda jí potvrdí nebo vyvrátí, tak na to si musí občané města počkat.

Na celé kauze je ještě zajímavá jedna skutečnost. Nákup sbírky od začátku prosazoval tehdejší kurátor Klášterů Ivo Janoušek, který byl zároveň i místostarostou města a do jeho pravomocí spadala i oblast kultury. Tudíž mohlo jít i o střet zájmů.

Teď se vraťme k policejnímu vyšetřování. Co konkrétně na celém nákupu policie vyšetřuje nám zatím není známo, ( podle našeho zdroje se ale vyšetřování ubírá směrem k tomu, jaké podklady a informace dostali zastupitelé pře samotným hlasováním a schválením nákupu sbírky ) ovšem nejedná se o podnět současného vedení města.

Autor: Redakce

,
1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments