Opravdové Vánoce v jižních Čechách

Opravdové Vánoce v jižních Čechách. Nasvícená zoo ohromí, krampusové vystraší, andělé potěší

První adventní neděle připadá na 3. prosince. O celém víkendu se tak budou v jižních Čechách rozsvěcovat vánoční stromky a naplno tak začne adventní čas. Akcí se chystá opravdu spousta. V Hluboké nad Vltavou rozzáří tisíce světýlek tamní zoo, z budějovické Černé věže slétne anděl a trhy se chystají také na budějovickém výstavišti.

Všechno je připravené. Vánoční stromy jsou nazdobené, nachystané. Stačí „jen zmáčknout“ a rozsvítit. A to se ve většině případů stane o nadcházejícím víkendu, kdy i podle kalendáře naplno začne adventní čas. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je v plánu na sobotu 2. prosince v 16.30 hodin.

Zhruba osmnáct metrů vysokou jedli od rodiny z nedalekého Kaliště obdivují na hlavním náměstí kolemjdoucí už zhruba dva týdny. Od minulého pátku dělá kulisu také bruslařům, kteří krouží kolem Samsonovy kašny. Ledové kluziště zůstane v provozu až do 6. ledna příštího roku.

„Každý, kdo už se byl v adventním městečku na budějovickém náměstí podívat, tak ho muselo okouzlit. Nové stánky či betlém, kluziště, stromek. To vše dělá budějovický advent opravdu výjimečným. Když už napadl i poprašek sněhu, bylo to něco opravdu magického,“ popsala vedoucí oddělení pro domácí cestovní ruch JCCR Tereza Procházková. Už v pátek budou rozsvěcovat stromek například v Táboře, v sobotu kromě Budějovic také v Třeboni nebo ve Veselí nad Lužnicí, v neděli pak v Českém Krumlově nebo v Písku či ve Vyšším Brodě.

Úvodní adventní víkend nabídne program také na budějovickém výstavišti. Od pátku do neděle se tam uskuteční druhý ročník prodejní výstavy Vánoce na výstavišti. Vstup do pavilonu T1 bude zdarma a trh bude zaměřený na výzdobu, dekorace nebo řemesla.

Od 8. prosince začíná další sváteční tahák. Do vánočního hávu se až do 7. ledna převlékne Zoo Hluboká nad Vltavou. Při této příležitosti budou návštěvníci moci využít prodlouženou otevírací dobu, aby hlavně za tmy mohli sledovat tisíce světýlek či 3D světelná zvířata a další atrakce. Na ty každoročně vyrážejí lidé z různých koutů republiky i ze zahraničí. Speciální program se chystá i na Štědrý den.

Adventní programy jsou v jihočeských městech opravdu bohaté a stále pestřejší. Koncerty, dílny, betlémy, punče, to už je většinou klasika. Mezi ně se však řadí i medvědí Vánoce na Štědrý den v Českém Krumlově, kde si tamní medvědi pochutnají na pamlskách od návštěvníků. V Třeboni pak na 9. a 10. prosince chystají adventní kostýmované prohlídky s názvem Poslední knížecí Vánoce.

Na závěr ještě jeden významný prosincový den. Příchod Mikuláše, čertů a andělů se slaví napříč jižními Čechami a letos tomu nebude jinak. Jen třeba v hlubocké zoo, na lipenské Stezce korunami stromů nebo v safari u Borovan jej budou slavit už 2. prosince. Pátého prosince se v podvečer chystá tradiční přílet anděla na budějovické náměstí, Čertoviny budou v Táboře a nadílku plánují i v Českém Krumlově. Budějovickým výstavištěm pak 16. prosince projde průvod magických a děsivých krampusů. Všechny adventní akce v jižních Čechách naleznete přehledně na webu Zažijte opravdové Vánoce

Zdroj a foto: Jihočeský kraj

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments