V zoo Hluboká zničil sníh voliéry, ptákům se nic nestalo
V zoo Hluboká zničil sníh voliéry, ptákům se nic nestalo. Většinu voliér pro vodní ptáky v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou zničil těžký sníh, který padá od pátku v kraji. Zvířatům se nic nestalo. Škody budou v jednotkách milionů korun. V zoologické zahradě nejde elektřina, několik dní bude mít zavřeno. ČTK to dnes řekl ředitel zahrady Vladimír Pokorný.

Voliéry jsou buď úplně zničené, nebo se protrhly sítě. “Jedna je velká průchozí voliéra, která má kolem 3000 metrů čtverečních, pak druhá voliéra střední velikosti a částečná destrukce sítí je na dalších voliérách. Dá se říct, že většina sítí, které tady byly, nevydržela nápor sněhu. Zvířatům se nic nestalo, většinu z nich jsme odchytali. Možná v jednotkách unikla, ale jsou to zvířata, která žijí na území naší republiky normálně, a předpokládáme, že stejně přiletí tam, kde jsou krmená. Jsou to třeba kvakoši nebo volavky bílé,” řekl Pokorný.

Budovy v zoo poškozené nejsou. Problém je, že v zoo nejde elektřina. “S tím se ale musíme popasovat, rozvážíme (elektro) centrály, kde to jde. Jen jsme zavřeli zahradu: zaprvé je to (voliéry) v návštěvnické trase a zadruhé toho sněhu je opravdu moc. Bude chvilku trvat, než vyčistíme areál. Teď budeme mít pár dní zavřeno,” řekl ředitel.

V jižních Čechách napadlo v noci místy až tři čtvrtě metru sněhu. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, řekl ČTK. Některé silnice dnes nebudou sjízdné. Na Vysočině byla od rána několik hodin neprůjezdná D1 u Humpolce. Firmě EG.D stoupl od rána počet poruch kvůli sněhu z 29 na 41 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je 10.500 odběratelů, nejvíc v jižních Čechách, sdělil mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

Hlubockou zoo založil 1. května 1939 majitel zdejšího panství kníže Adolf Schwarzenberg. Dnes zoo, kterou provozuje Jihočeský kraj, chová na ploše víc než šesti hektarů 300 druhů živočichů a lidé tam mohou vidět na 2500 zvířat.

Zdroj: ČTK, foto ilustrační

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments