Vyhlášení sportovce roku 2023 Jihočeského kraje
Vyhlášení sportovce roku 2023 Jihočeského kraje – Jihočeským sportovcem roku 2023 byla ve středu večer vyhlášena atletka TJ VS Tábor Lurdes Gloria Manuel. Nejlepším sportovním kolektivem roku se stal VK Jihostroj České Budějovice, který skončil v extralize volejbalu na stříbrné druhé příčce.
atletka TJ VS Tábor Lurdes Gloria Manuel

V 59. ročníku populární ankety jihočeských novinářů a sportovních funkcionářů do křesla krále jihočeských sportovců se 123 získanými body usedla atletka TJ VS Tábor Lurdes Gloria Manuel. Druhou příčku za ním obsadila v desítce nejlepších jihočeských sportovců roku se 117 body házenkářka, nejlepší střelkyně nejvyšší česko-slovenské soutěže házenkářek Iveta Korešová z TJ Sokol Písek a třetí v anketě skončil se ziskem 109 bodů Mikuláš Hovorka, nejproduktivnější obránce týmu Banes Motor České Budějovice. V kategorii Objev roku se do elitní trojice bez určení pořadí prosadili atletka Adéla Holubová (Sokol ČB), fotbalista Petr Zíka (Dynamo) a basketbalista Jakub Šimonek (Sršni Photomate Písek).

Do Síně slávy, jejímiž členy jsou Jaroslav Pouzar, Josef Němec, Karel Mejta, Bohumil Staša, Jiří Lála, Jan Jindra, František Vacovský, Antonín Procházka, Karel Poborský, Vladimír Caldr, Milan Čuda, Václav Prospal, Václav Chalupa a Rudolf Suchánek, byl uveden fotbalista Ladislav Fujdiar, bývalý útočník fotbalového Dynama. Člen klubové Síně slávy, se 190 starty v první lize rekordman klubu, s 37 prvoligovými góly druhý nejlepší střelec v klubové historii. V roce 1997 se stal jihočeským Sportovcem roku. V Dynamu strávil dvanáct sezon, dvakrát pomohl k postupu do první ligy. Při hostování v Baníku Ostrava získal bronzovou ligovou medaili. V roce 1996 byl v širší nominaci české reprezentace na mistrovství Evropy, na kterém náš tým později získal stříbrně medaile. Do konečné nominace se ale nakonec nedostal.

Zvláštní cenu na středečním slavnostním večeru obdržel masér volejbalistů Jihostroje Filip Hoch, který je pětadvacet let u týmu a oslavoval deset mistrovských titulů. 

59. ROČNÍK ANKETY VÝSLEDKY
 1. Lurdes Gloria Manuel (atletika, TJ VS Tábor) 1. místo na ME U20 v běhu na 400 m, 2. místo, juniorský český rekord 51,23 v běhu na 400 m, 2. místo na MČR mužů a žen v běhu na 400 m
 2. Iveta KOREŠOVÁ (házená, TJ Sokol Písek) Nejlepší střelkyně nejvyšší česko-slovenské soutěže házenkářek (249 branek / 26 utkání), Kapitánka čtvrtého týmu (Sokola Písek) v ČR
 3. Mikuláš HOVORKA (hokej, Banes Motor České Budějovice) nejproduktivnější obránce, reprezentant, účastník Švýcarských hokejových her
 4. Petr MICHÁLEK (volejbal, VK Jihostroj ČB), 1. člen stříbrného týmu v extralize volejbalistů, v klubu hraje 16. sezonu
 5. Amálie HAKOVÁ (karate, FIGHT club ČB) Vicemistryně Evropy 2023 Larnaca, Kypr, Vítězka Světové ligy mládeže A Coruňa 2023, Druhý nejúspěšnější sportovec Českého svazu karate za rok 2023 (zahrnuty všechny věkové kategorie)
 6. Vojtěch SÝKORA (bastkebal, Sršni Photomate Písek 1. vítěz letní Univerziády v Chengdu v dresu reprezentace ČR + 5.místo na MS kategorie U23 v basketbale 3×3 + 6.místo na Evropských hrách v Krakově v basketbale 3×3, vítězství v 1.lize mužů a postup do nejvyšší soutěže (KNBL) s klubem Sršni Photomate Písek, kapitán tohoto týmu, průběžně pátého v nejvyšší soutěži a MVP této soutěže za měsíc říjen (momentálně druhý nejužitečnější hráč KNBL, vede v celé lize co do počtu asistencí a doskoků), již za prvních 10 utkání má 4x velmi ceněný „triple double“, což je již nyní historický rekord soutěže 
 7. Martin MUŽÍK (baseball, Hluboká Baseball & Softball Club z.s.) 5. místo na Mistrovsví Evropy mužů, S reprezentací se Martin účastnil historicky poprvé World baseball Clasic mužů, kde získali historicky první výhru v tomto turnaji. Odpálil tří bodový homerun na World baseball Clasic v zápase proti Číně, ve kterém náš tým do té doby prohrával a tímto homerunem Martin zajistil vítězství v tomto zápase.
 8. Karolína PALOUDOVÁ (kanoistika, SK Vltava Český Krumlov). ME ve sjezdu na divoké vodě,kategorie C2-ženy 3. místo, MS U-23 ve sjezdu na divoké vodě, kategorie C1-ženy 3. místo, MS družstev U-23 ve sjezdu na divoké vodě, v kategorii 3xC1-ženy 1. místo
 9. David JODL (atletika, Sokol České Budějovice). MČR mužů a žen na dráze – skok daleký muži – 2.místo 7.49, MČR mužů a žen v hale – skok daleký muži – 3.místo 7.33, MČR mužů a žen do 22let na dráze – skok daleký muži – 3.místo 7.20. Osobní rekord z roku 2023 – skok daleký muži 7.63
 10. Roman ČASTORAL (Motorsport – rallycross, Autoklub Otava Katovice). Mistr zóny střední Evropy ,Mistr Itálie, Mistr Rakouska -v rallycrossu. Mistr České republiky, Mistr Slovenska- V rallycrossu. Mistr Polska, Mistr Maďarska- V rallycrossu
SPORTOVNÍ KOLEKTIVY
 1. VK Jihostroj České Budějovice muži A, stříbrný tým volejbalové extraligy ročníku 2022/23 (42) 
 2. Sršni Photomate Písek muži A. Vítězové 1. basketbalové ligy. Postup do KNBL. (41) 
 3. Softball Žraloci Ledenice muži A, 2. místo v extralize (9)

Zdroj a foto: Jihočeský kraj

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments