Vltava v Českém Krumlově zůstává na třetím povodňovém stupni, Situace na řekách se dál uklidňuje
Vltava v Českém Krumlově zůstává na třetím povodňovém stupni. Výška hladiny dosahuje 223 centimetrů, což je o centimetr více než v sobotu večer. Povodňové stupně na jihu Čech platí na Vltavě ještě na třech dalších místech. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Situace v Českém Krumlově je několik dní stejná. Výška hladiny se tam pohybuje na hraně mezi druhým a třetím stupněm povodňové aktivity, která činí 220 centimetrů. Ovlivňuje to odtok z lipenské přehrady, který je od středy 90 krychlových metrů vody za vteřinu. “Ale situace je stabilní a hladina řeky by se neměla nijak zásadně měnit,” řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

V lipenské přehradě přibylo v minulých dnech více vody kvůli dešti a tání sněhu. Proto museli vodohospodáři zvýšit odtok. Od pátku už na Šumavě tolik neprší a ochladilo se, takže netaje ani sníh, a tím klesá i přítok do Lipna, v němž končí voda z šumavských řek a potoků. Nyní přítok činí přibližně 100 krychlových metrů za vteřinu, v pátek byl ještě o 20 procent vyšší.

V Českém Krumlově řeka protéká centrem města a v její blízkosti stojí domy. Českokrumlovská radnice ve středu preventivně zabezpečila kritická místa, rozmístila kolem řeky asi 1000 pytlů s pískem.

Druhý povodňový stupeň na Vltavě na jihu Čech platí také ve Vyšším Brodu na Českokrumlovsku. První stupeň pak je na řece ještě v Zátoni, která se nachází v blízkosti Českého Krumlova, a v Březí na Českobudějovicku.

Zdroj: ČTK, foto ilustrační

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments