Loni bylo na písecké matrice uzavřeno 144 manželství
Minulý rok bylo na písecké matrice uzavřeno 144 manželství, to je jen o jedno více než v roce 2022. Více než polovina svateb proběhla mimo obřadní síň písecké radnice a 23 sňatků bylo uzavřeno v kostele

„Nejvíce sňatků bylo uzavřeno v obřadní síni, a to 60. Pokud si snoubenci pro svůj velký den zvolili jiné místo, pak to byl nejčastěji Golf & Country Club Kestřany, Ořechový dvůr ve Velkých Nepodřicích, Penzion U Malířských nebo Hostinec U Báby Lišků v Semicích,“ uvedla matrikářka Jana Hesounová. Oblíbeným místem pro svatební obřad je také Koncertní síň Trojice v Písku nebo Lázně Vráž.

Nejstarší snoubenci uzavřeli sňatek 23. 6. 2023 v obřadní síni radnice, ženichovi bylo 78 let, nevěstě 82. Nejmladšímu ženichovi i nevěstě bylo shodně 18 let, sňatek uzavírali se staršími partnery. Mezi snoubenci byli stejně jako v minulých letech i cizinci a cizinky. „Manželství v našem matričním obvodu loni uzavřelo jedenáct Ukrajinců či Ukrajinek, sedm Slováků a Slovenek, jedna Ruska a Filipínka a také jeden Maďar, Dominikánec, Alžířan a Američan,“ doplnila Jana Hesounová.

Svatby se v Písku konají v pátek nebo v sobotu v obřadní síni radnice nebo Koncertní síni Trojice, případně na jakémkoli jiném vhodném místě. Svatební obřady pod širým nebem, v penzionech či hotelech jsou povolovány po dohodě a místním šetření od začátku dubna do konce října. „Novinkou letošního roku je možnost uzavřít manželství formou tak zvaného úředního aktu, a to v kanceláři Městského úřadu Písek v Budovcově ulici. Tento obřad je vhodný pro ty snoubence, kteří chtějí sňatek uzavřít pouze za přítomnosti oddávajícího a dvou svědků, nechtějí hudební doprovod ani květinovou výzdobu,“ zmínila Jana Hesounová. Tento sňatek je možné uzavřít druhé úterý v měsíci v době od 13.00 do 15.00 h, vyjma července a srpna. Nově je také možné uzavřít v píseckém matričním obvodu registrované partnerství, a to díky novele zákona o matrikách. 

Zdroj: Město Písek

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments