Sdílená kola budou v Písku k dispozici i v nadcházejících letech

Sdílená kola budou v ulicích Písku k dispozici i v nadcházejících letech, nově si budou moci zájemci půjčit i elektrokola.

Od začátku března do konce listopadu budou mít k dispozici minimálně sto bicyklů. Službu bude pro město stejně jako v předchozích třech letech zajišťovat firma nexbike Czech Republic, s. r. o., která zvítězila ve výběrovém řízení. Písek za provozování sdílených kol ročně zaplatí téměř 1,7 milionu korun bez daně. Provozovatel kromě samotných kol zajistí i jejich servis, pravidelnou optimalizaci jejich počtu na jednotlivých stanovištích a také dodání a správu řídící softwarové aplikace celého systému.

„O sdílená kola byl mezi obyvateli Písku stále větší zájem, zvyšoval se počet registrovaných uživatelů i najetých kilometrů. Jsem proto rád, že tuto službu budeme moci nabízet i v dalších letech. Doufám, že lidé využijí i novinky, a to možnosti půjčit si elektrokolo,“ řekl místostarosta Josef Soumar. Díky tomu, že ve výběrovém řízení zvítězila firma, která sdílená kola v Písku předchozí tři roky provozovala, nebude třeba, aby si již registrovaní uživatelé stahovali novou mobilní aplikaci potřebnou k využívání služby.

Zapůjčení jízdního kola na prvních 15 minut bude stejně jako v předchozích letech zdarma, za každých dalších minimálně 30 minut uživatel zaplatí maximálně 20 Kč. Půjčení elektrokol bude zpoplatněno už od první čtvrt hodiny, za kterou lidé zaplatí 20 korun, každá další půl hodina jízdy je bude stát maximálně 40 korun. Provozovatel služby zajistí, aby elektrokola byla vždy dostatečně nabitá. 

Kola si budou uživatelé půjčovat na oficiálních stanovištích, kam by je měli vracet. „S tím byl v minulých letech občas problém, protože někteří uživatelé odstavovali kola na nejrůznějších místech. Za to jim hrozila, a i nadále bude hrozit sankce,“ poznamenal místostarosta a doplnil, že se oproti minulosti zpřísnily sankce i pro provozovatele služby za nedodržení smluvních podmínek, například ohledně distribuce kol mezi stanovišti nebo za neuplatňování sankcí vůči neukázněným uživatelům. 

Sílená kola zapadají do Plánu udržitelné mobility města a jejich zavedení iniciovala kancelář Smart Písek. Pilotní projekt sdílených bicyklů si Písek vyzkoušel v roce 2019. V roce 2021 se kola do ulic vrátila. Loni bylo registrováno téměř 6 000 uživatelů, kteří na kolech najeli přes 64 000 kilometrů.

Zdroj a foto: Město Písek

, , ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments