Startuje šestý ročník soutěže Adapterra Awards. Nově ve spolupráci s Jihočeským krajem

Startuje šestý ročník soutěže Adapterra Awards. Nově ve spolupráci s Jihočeským krajem

Nové kategorie, vylepšená pravidla. Soutěž Adapterra Awards vstupuje do šestého ročníku v novém kabátě. Nadace Partnerství, největší česká environmentální organizace, spolu s Integra Consulting představují tři hlavní kategorie: Krajina, Sídla a Budovy, a také jednu speciální kategorii pouze pro letošní rok: Průmysl. Díky nové spolupráci s Jihočeským krajem si ocenění odnese také nejlépe hodnocený projekt z tohoto regionu. Soutěž oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům přívalových srážek i erozi půdy. Realizované projekty se mohou do soutěže přihlásit už nyní na www.adapterraawards.cz .

“Většina odborníků i laická veřejnost vidí, že počasí kolem nás se pomalu mění a extrémní projevy počasí jsou stále častější. Proto jsme se rozhodli spolupracovat s Nadací Partnerství a prostřednictvím prestižní soutěže Adapterra Awards ocenit a podpořit nejlepší jihočeské projekty, které se věnují vymýšlení a realizaci účinných adaptačních opatření. V loňském roce jsme jako jeden z prvních krajů v Česku dokončili přípravu Adaptační strategie kraje. A součástí jejího naplňování je i motivace a podpora místních obcí, firem, spolků i jednotlivých občanů k projektům užitečným pro přírodu a tím i pro komunity, v nichž lidé v jižních Čechách žijí. Osobně tomu moc fandím a těším se na zajímavé projekty, které budeme moci hodnotit a ocenit,” řekl vicehejtman Jihočeského kraje František Talíř. Jihočeský kraj se letos přidal jako regionální partner soutěže Adapterra Awards  k Praze a Moravskoslezskému kraji. Kromě nového partnera se letos v soutěži objeví i další novinky. Mezi nimi je nová kategorie Průmyslu. 

“Udržitelnost je v průmyslovém sektoru důležitým tématem, které rezonuje i díky nové povinnosti nefinančního reportingu. Průmyslová výroba patří mezi největší odběratele a zároveň znečišťovatele vod. Společně se zemědělstvím je také nejzranitelnějším  sektorem v období sucha. Klimatická změna průmyslovým podnikům přináší nová rizika, ale i nové možnosti, jak se na její dopady připravit,” vysvětlil vedoucí programu Adapterra Martin Ander z Nadace Partnerství, proč bude tato kategorie letos zařazena do soutěže. Vedle vysoké spotřeby vody v provozu řeší průmyslové podniky také přehřívání výrobních hal a areálů v dobách vedra nebo vysoké náklady na energie. Do nové speciální kategorie Průmysl se proto mohou hlásit projekty zavádějící opatření, která na tyto problémy reagují, ať už v samotném výrobním procesu nebo v běžném provozu svých areálů a budov.

Hlavními kategoriemi soutěže jsou Krajina, Sídla a Budovy. Do Krajiny se mohou hlásit různorodé projekty od udržitelného zemědělství po obnovu mokřadů. Adaptační projekty na klimatickou změnu z intravilánu obcí, ať už jde o revitalizace náhonů či hospodaření s vodou na náměstí, se mohou hlásit do kategorie Sídla. Do Budov spadají veškerá opatření na domech bez ohledu na způsob jejich využití. Finanční a věcné ceny v hodnotě 50-100 tisíc Kč vítězům tematicky zaměřených kategorií udělí partneři soutěže společnosti Nestlé Česko, Heidelberg Materials, SolSol a IVT Tepelná čerpadla.

Stejně jako v předchozích ročnících se může do soutěže zapojit také veřejnost. Prostřednictvím online hlasování od 1. srpna do 15. října vybere vítěze, který získá Cenu sympatie a výhru v hodnotě 50 tisíc Kč od společnosti Deloitte

Vítěze regionální ceny Jihočeského kraje vyhlásí Nadace Partnerství ve spolupráci s Jihočeským krajem v Českých Budějovicích na podzim tohoto roku. Vítěze celostátních kategorií vyhlásí Nadace Partnerství 6. listopadu 2024 na tématicky zaměřené konferenci v Praze.

Hlavní kategorie soutěže a ceny pro vítěze
 • Krajina – 100 tisíc Kč od společnosti Nestlé Česko
 • Sídla – 50 tisíc Kč od společnosti Heidelberg Materials
 • Budovy – věcná cena od společnosti SolSol  
 • Cena sympatie – 50 tisíc Kč od společnosti Deloitte
Speciální ocenění
 • Průmysl
 • Cena Jihočeského kraje (nejlepší projekt na území Jihočeského kraje) 
 • Cena Prahy (nejlepší projekt na území hlavního města Prahy)
 • Cena Moravskoslezského kraje (nejlepší projekt na území Moravskoslezského kraje)
 • Cena českého příhraničí (nejlepší projekt na území Jihočeského, Jihomoravského kraje či Vysočiny)  
 • Cena rakouského příhraničí (nejlepší projekt na území Horního či Dolního Rakouska)
Harmonogram soutěže
 • 30. 1. – 15. 3. 2024 – Přihlašování realizovaných projektů do soutěže. Online přihláška na www.adapterraawards.cz
 • 1. 8. – 15. 10. 2024 – Zveřejnění finálových projektů a zahájení online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie
 • září – vyhlášení regionální Ceny Jihočeského kraje v Českých Budějovicích
 • 6. 11. 2024 – Konference na téma adaptací na klimatickou změnu a slavnostní vyhlášení celostátních vítězů v Praze
   

Zdroj: Jihočeský kraj

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments