Pozvánka na výstavu - Velikonoční hry v Jihočeském muzeu

Velikonoční hry v Jihočeském muzeu – Tradiční velikonoční výstava tentokrát přibližuje pestrý svět jarních her a zvyků.

Prožijte radostné okamžiky s oblíbenými aktivitami, jako jsou káča, cvrnkání kuliček nebo hra čára. Dále představujeme velikonoční zvyky nebo symboly prostřednictvím unikátních předmětů z našich sbírek a připraven je také doprovodný program. Výstava se koná pod záštitou náměstka hejtmana Jihočeského kraje Pavla Hrocha.

S příchodem jara ožívala nejen příroda, ale i společenský život našich předků, především dětí. V dobách minulých se venkovská i městská mládež scházela k provozování nejrůznějších her, jejichž přirozeným hřištěm byly venkovní prostory. Právě Velikonoce svou hravou povahou k takovým aktivitám lákaly. Spousta lidí dodnes ráda vzpomíná, jak se hraje čára, cvrnkají kuličky, nebo jak se o Velikonocích ťuká s vejci.

Hry si můžete v rámci naší výstavy nejen vyzkoušet, ale dozvíte se i další souvislosti a zajímavosti. Věděli jste například, že honění káči je lidstvu známou kratochvílí už více než 5000 let nebo že zvyk schovávání vajec zajíčkem byl v minulosti rozšířen i v okolí Českých Budějovic?

V rámci výstavy představujeme také zvyky typické pro jižní Čechy, ale i ostatní regiony. Zatímco loni jsme přiblížili např. zvyk z Rakovnicka – věšení preclíků o liščí neděli, letos prostřednictvím prostorového diorámatu ukážeme živý zvyk udržovaný přibližně ve třiceti vesnicích východních Čech – vodění jidáše. Jedná se o obchůzku s maskovanou postavou na Bílou sobotu, při které jsou účastníci v jednotlivých domech obdarováni za službu předchozího řehtání.

Na své si samozřejmě přijdou i milovníci pokladů z našich sbírek. Těšit se můžete na typické jihočeské kraslice nazývané straky, tradiční kynuté pečivo, řehtačky, klapačky a předměty spojené s křesťanským příběhem velikonočních svátků.

Výstavu doprovázejí také ukázky lidových technik a řemesel, zdobení kraslic různými způsoby, příprava velikonočního pečiva, předení velkopátečních nitek, které mají svému majiteli zaručit ochranu a štěstí nebo otloukání píšťalek a pletení pomlázek.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 7. března 2024 od 16:00 hodin (Koncertní sál č. 206, 1. patro). Vystoupí dětský folklorní soubor Doudlebánek.

Zdroj a foto: Jihočeský kraj

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments