České Budějovice - Kvalita vody v Bagru se zlepší

České Budějovice – Kvalita vody v Bagru se zlepší.

V loňském roce začalo město České Budějovice společně s Povodím Vltavy a Jihočeskou univerzitou se sledováním kvality vody v nádrži Bagr.

V rámci sezónního měření obsahu živin ve vodě bylo zjištěno, že limitním prvkem pro zvýšený rozvoj řas a sinic je vyšší obsah fosforu. Stav zhoršuje i zooplankton v nádrži, který je sice schopný filtrovat řasy a sinice, ale tady ho ještě dříve, než tuto práci odvede, zkonzumují ryby. Kontrolní odlovy ukázaly, že se v Bagru nachází relativně velké množství ryb různých velikostí a druhů a bylo přistoupeno k jeho vypuštění a kompletnímu výlovu.

„V současné době se nádrž stále vypouští a v dalších týdnech bude proveden výlov, nutná oprava výpustního zařízení ve spolupráci se společností ČEVAK a pokusíme se ho vyčistit od nepořádku a naházených věcí. Pro návštěvníky Stromovky to bude znamenat určité omezení, ale naší snahou samozřejmě je napuštění Bagru ještě před sezónou. Výsledkem, ve který doufáme, by mělo být zlepšení kvality vody a zvýšení její průhlednosti,“ říká náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková s tím, že je nutné, aby rybáři, alespoň prozatím, přestali na místě s výlovem a hlavně se zarybňováním, protože se musí nejprve vyhodnotit dopad realizovaných zásahů. „Toto je první krok ke zlepšení vody a v těch dalších se budeme pokoušet snížit obsah fosforu pomocí přírodě blízkých opatření, jako je předčištění vody i částečné čištění pomocí vodních rostlin, které jsou schopny fosfor a dusík odebrat ze systému,“ dodává náměstkyně Zuzana Kudláčková.

Zdroj a foto: Město České Budějovice

, , ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments