Bývalá knihovna v Písku bude sloužit městské policii

Písek – Objekt bývalé knihovny se pomalu proměňuje, bude sloužit městské policii.

Historická budova na Alšově náměstí, kde ještě před pár lety sídlila městská knihovna, se pomalu proměňuje v sídlo městské policie. Objekt má již novou střešní krytinu, opravený krov i vyměněná okna. Uvnitř se mění inženýrské sítě a také se částečně upravuje dispozice, aby prostory vyhovovaly potřebám strážníků. „Už se rýsuje služebna, místnost pro obsluhu kamerového systému, zázemí pro strážníky nebo výslechová místnost. Práce postupují podle plánu, a tak bychom měli objekt přebírat během srpna,“ řekl starosta Michal Čapek při prohlídce budovy.

Rekonstrukce začala loni v květnu a stát bude 39 milionů korun bez daně. „Většina nákladů je spojena se samotnou rekonstrukcí objektu, který byl už v nevyhovujícím stavu. Naposledy byl totiž opravován v sedmdesátých letech minulého století pro potřeby okresní knihovny, od té doby dům procházel jen nezbytnou údržbou. Rekonstrukce kromě opravy střechy a fasády či výměny inženýrských sítí, zahrnuje i sanaci domu proti vlhkosti,“ doplnil starosta. Dům bude nově připojen na horkovod, který sem ještě během jara přivede Teplárna Písek. 

Městská policie sídlí od svého vzniku před více než 30 lety v domě v Komenského ulici. I přes úpravy v letech 2006 a 2007 budova současným potřebám strážníků nestačí. Městská policie má více strážníků než v době svých začátků a také její prostory musí vyhovovat stále přísnějším předpisům. „V Komenského ulici nemáme například prostory pro odpovídající zbrojní sklad, místnost pro dočasný záchyt podezřelých osob nebo místnost pro asistenci prevence kriminality.  Potřebujeme také klimatizovanou místnost pro server městského kamerového systému nebo sklad technického materiálu,“ uvedl velitel Městské policie Písek Martin Macháček. Přestavba současného sídla by strážníkům tolik potřebné prostory nezajistila, proto už před třemi lety zastupitelstvo schválilo rekonstrukci domu na Alšově náměstí a jeho využití pro městskou policii. „Optimistická varianta termínu stěhování do budovy na Alšově náměstí počítá se srpnem. Nejpozději bychom měli být přestěhováni do konce září,“ poznamenal Martin Macháček. 

Měšťanský dům s empírovou fasádou byl postaven na základech raně gotického domu na přelomu 18. a 19. století. Objekt má cenné interiéry včetně konstrukcí a prvků, kterými jsou klenby, portály, a schodiště. Má empírové průčelí s bosáží, štukovými prvky a atikový štít. „Všechny historické prvky zůstanou v budově zachovány, ať už to jsou třeba kamenné portály, klenby nebo třeba starý trám v jedné z místností,“ dodal Martin Macháček.

Zdroj a foto: Město Písek

, , , ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments