Vyšetření gamakamerou pomáhá odhalit Parkinsonovu chorobu, Nemocnice Strakonice, jednodenní zákroky,

Nemocnice Strakonice – Vyšetření gamakamerou pomáhá odhalit Parkinsonovu chorobu.

Nově zavedené vyšetření na Oddělení nukleární medicíny strakonické nemocnice je schopné včas odhalit Parkinsonovu chorobu. Speciální vyšetření DaTSCAN umožňuje posoudit funkce určitých struktur centrálního nervového systému, které mohou být u některých onemocnění, včetně Parkinsonovy choroby, poškozeny. „Pacienta na vyšetření zpravidla pošle neurolog, a to na základě výskytu poměrně specifického spektra příznaků,“ upřesňuje primářka Oddělení nukleární medicíny MUDr. Martina Hlinková. 

Mezi příznaky, kvůli kterým je pacient odeslán na vyšetření DaTSCAN, patří zpomalení pohybů, svalová ztuhlost, třes, poruchy chůze, poruchy paměti a dalších duševních funkcí. Řada z těchto příznaků ale není typická jen pro diagnózu Parkinsonovy nemoci a vyskytuje se i u jiných neurodegenerativních poruch. „U komplikovaných a atypických průběhů má právě tato unikátní metoda DatSCAN své místo, protože průkaz typického obrazu postižení určité části mozku nás může v diagnostice hodně posunout,“ vysvětluje náměstek ředitele nemocnice a neurolog Michal Pelíšek. 

Vyšetření se provádí po nitrožilní aplikaci radiofarmaka. Po ní může pacient opustit oddělení. Snímkování na gamakameře se provádí po 3-6 hodinách od aplikace radiofarmaka a trvá zhruba 40 minut. „Snímkuje se v poloze vleže na zádech s hlavou fixovanou ve speciálním držáku, pacient se během snímkování nesmí hýbat,“ popisuje průběh vyšetření primářka Hlinková. 

Pacientů s Parkinsonovou chorobou v důsledku stárnutí populace přibývá. Toto onemocnění bývá vnímáno pouze jako třes, ale jde o onemocnění systémové s celou řadou pohybových i nemotorických příznaků včetně demence. Moderní medicína má pro tuto nemoc už nyní celou řadu léků, které pomáhají. Při dlouhodobějším užívání ale mohou mít také vedlejší účinky. „Je proto žádoucí, abychom léčbu lépe cílili, a právě proto je skvělé, že můžeme toto unikátní vyšetření na DaTSCANu pacientům nabídnout a přesněji stanovit jejich správnou diagnózu,“ dodává doktor Pelíšek. 

Zdroj: Jihočeský kraj

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments