Dělníci v Táboře vykopali leteckou pumu
Dělníci při výkopových pracích v Táboře vykopali leteckou pumu. 

Policisty obvodního oddělení Tábor přivolali v pondělí 25. května 2026 v dopoledních hodinách dělníci, kteří na Náchodském sídlišti v Táboře provádí výkopové práce v rámci výměny plynovodu u panelového domu, k nálezu předmětu připomínajícího munici. Policisté prostor zajistili a povolali na místo nálezu policejní pyrotechniky. Ti na místě zjistili, že se jedná o cvičnou leteckou pumu C – 50 Übung z období 2. Světové války.

Z hlediska historie bylo na Všechově vojenské letiště a tyto pumy se shazovaly v rámci výcviku pilotů bombardérů, kdy současné Náchodské sídliště sloužilo v období 2. Světové války jako výcviková dopadová plocha. Vojenské označení „übung “ (německy cvičení) znamená že šlo o cvičnou munici.

Tyto letecké pumy byly konstruovány pro simulaci shozů a obsahovaly inertní hmotu (neaktivní), nejčastěji štěrkopísek nebo beton. Mohli také obsahovat menší pyrotechnickou nebo dýmovou složku pro vizuální potvrzení zásahu.

Tento nález však neobsahoval žádné pyrotechnické prvky, a z toho důvodu jí mohli pyrotechnici bezpečně odvézt do muničního skladu. Následně bude bezpečně zničena.

Zdroj a foto: Týdeník policie

NEBANKOVNÍ PŮJČKY PRO FIRMY A PODNIKATELE - FORTIS PARTNERS
, ,
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted