Mezinárodním festival Táborská setkání
Tábor – Už 32. ročník mezinárodního „historického“ festivalu Táborská setkání uspořádá třetí zářijový víkend město Tábor.

Díky městskému rozpočtu i štědrosti partnerů čeká na návštěvníky rozmanitý program, který nezapomíná na žádnou věkovou kategorii. Od pátku 15. září do neděle 17. září 2023 se atmosféra historického jádra a nejbližšího okolí promění tak, aby připomněla počátky dějin města na ostrohu nad Lužnicí a Tismenickým potokem. Město, jak známo, vzniklo ze snu či myšlenky husitů, z potřeby najít a vybudovat místo, kde si budou všichni rovni a které bude bratrské. Tábor se díky festivalu na tři dny obrazně vrátí do času středověku.

Program, který organizačně zajišťuje městský Odbor kultury a cestovního ruchu a také ho ovlivňuje dramaturgická rada Táborských setkání, se jako duha rozepne nad centrem městem v mnoha podobách či žánrech. K slavnostnímu zahájení festivalu dojde v pátek 15. září večer na Žižkově náměstí, kam dorazí ve 20.45 hodin noční pochodňový průvod v čele s Janem Žižkou. Znít budou bubny, kopyta koní, volání husitů a zaplanou louče. Vojevůdce Žižka sice Tábor roku 1420 přímo nezaložil, přišel sem krátce poté se svými bojovníky po slavné bitvě u Sudoměře, ale stal jedním ze čtyř hejtmanů města. Jan Žižka proto
převezme vládu nad městem. Ve 21.30 hodin začne na Žižkově náměstí videomapping. Tématem projekce vizuálního umění na fasádu Staré radnice bude „Tábor v proměnách času“ s podtitulem „Krása zmizelá a přítomná“. Na Tržním náměstí se bude konat Středověké tržiště, kde ve 22.00 a 23.00 hodin se uskuteční ohňová show

Sobota 16. září se „probudí“ do nabitého programu už od dopoledních hodin. Kromě Středověkého tržiště na Tržním náměstí návštěvníky přiláká Táborský jarmark na náměstí Mikuláše z Husi, kde se budou prodávat tradiční lidové výrobky. Po celý den tu bude znít hudební doprovod. Do Holečkových sadů se
vydají především rodiny se svými ratolestmi, protože je tu čeká Dětský ráj. Pro malé a ještě menší účastníky festivalu tu pořadatelé připraví soutěže, hry, pohádky a tvořivé dílny.

K hlavním atrakcím festivalu tradičně patří sobotní slavnostní kostýmovaný průvod opět s Janem Žižkou a jeho věrnými bratry, stoupenci husitství, kejklíři i zajatými křižáky. Průvod, na němž se podílejí i partnerská města a zahraniční hosté, vyjde v sobotu ve 13.10 hodin z náměstí T. G. Masaryka a přes ulici 9. května, náměstí Františka Křižíka, Palackého ulici a Pražskou ulici doputuje kolem 13.30 hodin na Žižkovo náměstí.

Po průvodu předají v 14.30 hodin čelní zástupci radnice letošní Cenu města Tábora MUDr. Josefu Balíkovi, známému táborskému chirurgovi. Sobotní novinkou bude tzv. Katovská ulička v Křížkově a Radnické ulici a Středověký Tábor neboli dobové ležení s ukázkami historických řemesel na Velkém šanci. Děkanskou ulici obsadí Ulička chudiny, Špitálské náměstí Středověký špitál s morovými lékaři.

V sobotu ve 22.00 hodin začne populární a vyhlížený ohňostroj, který bude odpálený z nábřeží Jordánu /Sokolské plovárny/. Město Tábor s omluvou upozorňuje návštěvníky festivalu, že v sobotu 16. září od 21.00 do 22.15 hodin bude v době ohňostroje uzavřen chodník na Jordánské hrázi. K tomuto bezpečnostně-preventivnímu opatření vede obava, že by někteří diváci ohňostroje mohli z chodníku vstupovat do vozovky a do přilehlého staveniště lávky. Město Tábor chce předejít nežádoucím úrazům. Návštěvníci budou moci v tuto dobu využít obchozí trasu vedoucí po schodech u vodopádu, k tenisovým kurtům a Jordánské ulici.

Neodmyslitelnou součástí programového menu jsou velké koncerty na hlavním podiu na Žižkově náměstí. Letos dramaturgie vsadila v pátek od 22.30 hodin na slovenskou folklórní kapelu Hrdza. V sobotu od 18.00 hodin bude stage patřit zpěvačce Debbi, od 20.00 hodin uskupení D. Y. K., což je koncertní show
sólového projektu Vojty Dyka. Od 22.30 hodin zaplní sobotní podium energie formace Monkey Business. V 19.00 zahraje v zahradě Střelnice zpěvák Tomáš Kočko.

Nedělní program přinese mj. Dny evropského dědictví s národním tématem: Život v památkách

Z hudební nabídky na Žižkově náměstí určitě stojí za zmínku od 10.30 hodin koncert ženské vokální skupiny Yellow Sisters, která do Tábora přiveze dětský program nazvaný „Zvěřinec“, od 13.00 hodin pak koncert k 110. výročí založení ZUŠ Oskara Nedbala Tábor.

Letošní velkou a zásadní změnou je rozšíření placené zóny a předprodej vstupenek pouze online. Cena dvoudenní vstupenky zůstává nadále příznivá a je stejná jako v roce 2022 díky příspěvku města Tábor a finanční pomoci partnerů festivalu. Vstupné zdarma budou mít opět děti do nedovršených 12 let, ZTP/P, obyvatelé a podnikatelé v uzavřené zóně Starého Města. Novinkou je rovněž snížené vstupné pro žáky a studenty ve věku 12–26 let. Do 3. září bylo možné zakoupit online vstupenky za 250 Kč/ zlevněné za 150 Kč. Od 4. září jsou ceny vstupenek už za 350 Kč/ zlevněné za 250 Kč. Nákup vstupenky v hotovosti
bude možný v pátek a v sobotu v označeném stánku na náměstí Františka Křižíka. Poté musejí všichni majitelé vstupenek po jejich předložení získat na ruku pásek s ochrannými prvky.

Zdroj a foto: Město Tábor

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments