Ve Volarech na Prachaticku naměřili minus 28,1 stupně Celsia
Česko dnes zažilo nejmrazivější ráno začínajícího týdne i této zimy. Nejchladněji bylo na Šumavě, teploty tam klesly pod 25 stupňů Celsia pod nulu, ve Volarech na Prachaticku naměřili minus 28,1 stupně Celsia.

Silnice byly ráno sjízdné, na některých ležely zbytky uježděného sněhu, tvořila se námraza i sněhové jazyky. Řidiči proto musejí dál jezdit opatrně, a to i na hlavních tazích. I odpoledne se budou kvůli sílícímu větru tvořit hlavně ve východní části republiky sněhové jazyky, na Vysočině a na severních horách hrozí i závěje. V dalších dnech tohoto týdne se mírně oteplí – noci zůstanou mrazivé, ale minima se budou většinou pohybovat okolo pěti stupňů pod nulou a odpolední maxima kolem nuly.

V místě zvaném Luční potok u Volar ráno naměřili minus 28,1 stupně Celsia. I jinde na Šumavě téměř na všech místech klesla teplota k minus 25 stupňům. Většina meteorologických stanic na jihu Čech překonala rekordy pro 4. prosinec, řekl ČTK František Vavruška z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Na šumavské Rokytské slati naměřili minus 25,6 stupně Celsia. “Přes den se postupně zatáhne a v noci na zítřek už tak nízké hodnoty neočekáváme. Předpokládáme teploty kolem minus pěti stupňů Celsia,” dodal Vavruška.

Nízké teploty zaznamenali meteorologové vedle jižních Čech také v Plzeňském kraji, jižní polovině Středočeského kraje a na Vysočině. K minus 15 stupňům klesla teplota i v jihomoravských Dyjákovicích. Mrazivé počasí využili vinaři na jižní Moravě, kteří časně ráno vyrazili sbírat poslední hrozny ve vinohradu určené na ledové víno. K tomu jsou nutné teploty alespoň sedm stupňů pod nulou.

Dnešní ráno i den bude pravděpodobně z celého týdne nejchladnější. V noci bude dál mrznout, ale už ne tolik jako dnes, nejvyšší denní teploty, které dnes zůstanou pod nulou, se v dalších dnech budou pohybovat kolem nuly. “Sníh, který napadl o uplynulém víkendu, tak bude zůstávat nebo jen pozvolna odtávat,” uvedli meteorologové. Výraznější oteplení s denními maximy okolo pěti stupňů nad nulou očekávají meteorologové v neděli a začátkem příštího týdne.

Po vydatném a trvalém sněžení, které zasáhlo Česko o uplynulém víkendu, byla dnes situace na silnicích mnohem klidnější. Ve vyšších polohách ležela ujetá vrstva sněhu krytá posypem, někde byla námraza. Například ve vyšších oblastech Náchodska, Trutnovska, Rychnovska a Jičínska se na vedlejších silnicích tvořily sněhové jazyky. Na nesolených silnicích v Krkonoších a Orlických horách byla uježděná vrstva místy zledovatělého sněhu o síle až 15 centimetrů. Opatrní by měli být řidiči i na hlavních tazích, kde se mohou vyskytovat zbytky sněhu. Dálnice D11 byla po chemickém ošetření mokrá.

Řidiči by měli být také opatrní v okolí Hlinska, Litomyšle, Moravské Třebové, Svitav, Poličky, Žamberka nebo Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Na Lanškrounsku a v Železných horách se tvořily sněhové jazyky, místy byla vozovka zledovatělá. Silnice v Moravskoslezském kraji zůstávaly ráno i nadále sjízdné jen s opatrností. Na Opavsku a Frýdecko-Místecku ležely na cestách zbytky rozbředlého sněhu. Na Vsetínsku se vlivem silného větru místy tvořily sněhové jazyky a závěje, na silnici II/493 u Petrůvky na Zlínsku a silnici II/150 u Komárna na Kroměřížsku byla námraza. Na většině území Jihomoravského kraje, hlavně na Břeclavsku a Hodonínsku, museli řidiči ráno počítat s rizikem námrazy. Opatrně jezdit by měli i na dálnicích D1 a D2.

Na Vysočině byly ráno vedlejší silnice pokryté ujetým a zledovatělým sněhem posypaným drtí. Solené vozovky byly holé, mohly na nich být zbytky sněhu. V noci na dnešek v kraji nesněžilo, ale místy se tvořila mlha a k ránu byl i patnáctistupňový mráz. Při těchto teplotách už sůl moc nezabírá. Podle meteorologů se mohou na silnicích kraje při zesilujícím větru k večeru tvořit sněhové jazyky a závěje.

Také na silnicích v Olomouckém kraji ležely ráno na řadě míst stále zbytky rozbředlého sněhu, a to nejen na Šumpersku a Jesenicku, ale také na vedlejších silnicích ve zbývající částech kraje. Se zvýšenou opatrností by měli řidiči i nadále počítat také na úsecích, které pokrývá ujetá sněhová vrstva krytá posypem.

Zdroj: ČTK

, , , ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments