Náplavku u Kamenného mostu v Písku zdobí pískové sochy

Náplavku u Kamenného mostu v Písku zdobí pískové sochy představující příběhy lidí od řeky.

Pět obřích pískových soch na téma „Voroplavba: příběh dřeva, řeky a lidí“ již zdobí náplavku u Kamenného mostu. Díla, která dnes byla slavnostně představena veřejnosti, ukazují kácení vzrostlých stromů, vázání vorů, samotnou plavbu, ale i zastávku vorařů v hospodě. Sochy vytvořili Marian Maršálek a Josef Faltus. Písková díla u Kamenného mostu vyrostla už po osmnácté, náplavku budou opět zdobit do pozdního podzimu.

Na pět soch bylo použito 80 tun speciálního štukového písku. Novinkou je jedna velmi široká a pak rekordně vysoká socha. „Většinou jsme se snažili, aby byly sochy vysoké zhruba tři metry, letos jsme udělali jednu ještě o půl metru vyšší. Museli jsme postupovat opatrně, aby to nespadlo a základna nám dílo udržela,“ řekl autor tří soch Marian Maršálek. Téma voroplavby si pochvaloval autor zbylých dvou děl Josef Faltus. „Je to krásné téma, které se k vodě hrozně hodí,“ poznamenal sochař, který v Písku sochy tvořil už po dvanácté.

„Sochy z písku jsou pro naše město mimořádnou záležitostí, za kterou jezdí lidé ze širokého okolí. Pro naše město jsou skvělou reklamou,“ řekl na zahájení výstavy starosta Michal Čapek, zároveň poděkoval všem, kdo se na zajištění této akce podílí.

Otevření výstavy nových pískových soch proběhlo v rámci festivalu Pískoviště, který pořádá Sladovna Písek. Čestným hostem vernisáže byla šestaosmdesátiletá Anna Husová, sestra donedávna nejstaršího voraře v Čechách Václava Husy a dcera vrátného Vojtěcha Husy, která zavzpomínala na své předky, kteří s vorařstvím začali už v roce 1860, kdy byl plavcem její pradědeček. Akce se zúčastnili i zástupci svazu Vltavan Čechy, který sdružuje spolky udržující tradici voroplavby. Tento svaz je členem Mezinárodní vorařské asociace a spolu s kolegy z Německa, Polska, Rakouska, Lotyšska a Španělska úspěšně nominoval vorařství na zápis do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO (2022).

Zdroj a foto: Město Písek

, , ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments