Otevření hráze Jordánu – všichni usilují o splnění termínu
Otevření hráze Jordánu – všichni usilují o splnění termínu: Město Tábor už jednou veřejnosti sdělilo, že otevření osm měsíců uzavřené hráze Jordánu pro veškerou dopravu plánuje na úterý 19. 12. 2023. Při posledním kontrolním dnu přímo na stavbě zaznělo, že stavební firma Metrostav TBR a.s. se svými subdodavateli dělá vše pro to, aby byl termín dodržen.

Situaci však zkomplikovalo sněhově kalamitní počasí během prvního prosincového víkendu. Přívaly srážek firmě poničily stanové tunely, do kterých firma vhání teplý vzduch pro zajištění vhodných podmínek pro betonování. Betonáže pokračují navzdory klimatické nepřízni. Betonárka i obalovna po třídenním přerušení provozu fungují dále. Ve středu 6. prosince začalo osazování zábradlí na novou lávku a chystá se pokládka asfaltů. I při ní sehraje důležitou roli počasí. Firma potřebuje, aby přes den bylo na teploměrech 3 až 5 stupňů Celsia. Takové počasí hlásí meteorologové od druhého prosincového víkendu. Stále veškeré snahy zúčastněných směřují ke zprůjezdnění hráze v úterý 19. 12. 2023. Může to být ve variantě kompletního dokončení včetně finální pojezdové vrstvy asfaltu anebo bez této 5 centimetrů vysoké vrchní plochy, která by přišla na řadu za teplejšího počasí.

S plánovaným otevřením dopravy nesouvisí dokončení stavebních prací v dalších dnech a týdnech, jedná se například o obložení spodní části hráze vybraným a památkáři schváleným kamenem. Až na jaře nechá město vysázet nové vrby bílé, které budou opět patřit ke koloritu pohledu na hráz. Stavba nové lávky (chodníku) na návodní straně Jordánu byla původně rozpočtována na 103 milionů Kč včetně daně, vícepráce ji doposud prodražily zhruba o 3 miliony Kč. Akce představuje vlastně dvě stavby: kromě lávky vzniká nový most nad bezpečnostním přelivem v režii Správy a údržby silnic Jihočeského kraje. Podle odborníků je velkým úspěchem, že se dvě tak náročná díla podařilo skloubit a vtěsnat do jedné stavební sezony. O intenzitě prací svědčí i číslo denní prostavěnosti, které ukazuje, že každý den na stavbě proběhnou objemy v ceně téměř 500 tis. Kč.    

Zdroj a foto: TZ Město Tábor

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments