Písku přišlo více než 51 milionů, které měl uloženo u Sberbank

Písku přišlo více než 51 milionů, které měl uloženo u Sberbank.

Město Písek obdrželo téměř 51,8 milionu korun, které mělo uloženo ve Sberbank, jež je od roku 2022 v likvidaci. Celková pohledávka města u tohoto bankovního domu byla téměř 54,5 milionu korun, z toho 2,458 milionu činil úrok z prodlení, který byl městu Písek přiznán díky tomu, že si v únoru 2022 požádalo o výplatu svého vkladu. 

„Loni v listopadu povolil insolvenční soud uspokojit zajištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ, a to ve výši 95 % zjištěných pohledávek. Město Písek obdrželo o 275 000 korun více, než evidovalo na svém spořícím účtu k 28. 2. 2022, kdy podalo výpověď ze smlouvy, vyplaceno mu bylo 51,768 milionu korun,“ řekl místostarosta Josef Soumar. „Tím ale naše práce nekončí, budeme usilovat o získání i zbylé částky,“ zdůraznil. To by se mohlo podařit. „Vyplacení zbylých pěti procent naší pohledávky vypadá velmi reálně. Termín výplaty druhé části pohledávky, ani její konkrétní výše však není v tuto chvíli známa,“ uvedl vedoucí finančního odboru Ladislav Toman. 

Krátce po vypuknutí války na Ukrajině město vypovědělo smlouvu ke spořícímu účtu Sberbank, v tu chvíli činily zůstatky města na tomto účtu 51 493 599,82 Kč. Poslední výpis k 29. 7. 2022 byl na částku 52 034 517,34 Kč. Do začátku září minulého roku, kdy Písek od insolvenční správkyně obdržel oznámení o pohledávkách vyplývajících z účetnictví dlužníka, se díky úrokům zvýšila na 54 493 326, 69 Kč. 

Díky peněžním zůstatkům v řádech stovek milionů korun využívalo město v rámci ukládání a zhodnocování prostředků více produktů u více bank, jednou z nich byla i Sberbank, se kterou Písek spolupracoval dlouhodobě. „Město diverzifikovalo riziko tím, že prostředky pro zhodnocení rozdělovalo mezi více druhů aktiv a také mezi více poskytovatelů bankovních služeb,“ poznamenal místostarosta. 

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ na konci srpna roku 2022. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Zdroj: Město Písek

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments