Prachatice se ucházejí o titul Historické město roku 2023
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj od roku 1994 každoročně vyhlašuje soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za uplynulý kalendářní rok. Vítěz se stává historickým městem roku.
Prachatice se ucházejí o titul Historické město roku 2023

Za rok 2023 se v Jihočeském kraji do soutěže přihlásilo město Prachatice. Krajská hodnotící komise, složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, naši přihlášku vyhodnotí a rozhodne o postupu do celostátního kola.

Celostátní hodnocení, ze kterého vzejde nositel titulu Historické město roku 2023, bude završeno 18. dubna vyhlášením vítěze u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Prachatice jsou v soutěži dlouhodobě velmi úspěšné. Celostátně dominovaly v roce 2003, kdy získaly titul Historické město roku 2002. V krajském kole naše město zvítězilo také za roky 2000, 2001, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2016 a 2020. Za rok 2010 a 2016 bylo navíc nominováno na titul Historické město roku. Za rok 2012 Prachatice v celostátním kole soutěže získaly Cenu odborného měsíčníku Moderní obec za promyšlenou a soustavnou péči o zachování historického rázu MPR. Za roky 2011, 2013 a 2014 v celostátním hodnocení naše město obdrželo Zvláštní uznání za soustavné vykazování vynikajících výsledků v Programu regenerace. Krajské vítězství je spojeno s peněžní odměnou 100 tisíc Kč, nominace na titul rovněž.

V přihlášce do soutěže za rok 2023 město prezentovalo např. dlouhodobé soustavné úsilí o obnovu a udržení historické podoby prostředí městské památkové rezervace i dokončenou opravu veškerých veřejných prostranství v centru. Uvedeny byly loňské stavební aktivity v čele s první etapou restaurování a opravy vnějšího povrchu Dolní brány a dokončením revitalizace Štěpánčina parku, který se nachází na území městské památkové rezervace. Významným aspektem přihlášky je systematičnost a ucelenost uskutečňovaných zásahů bez vybočování jednotlivých realizací z kontextu celkového působení centra města. Zdůrazněny byly dlouhodobá spolupráce města a orgánů památkové péče se soukromými vlastníky jednotlivých objektů a početné a pestré společenské, kulturní a sportovní aktivity uskutečňované (celkově či částečně) v historickém centru města, včetně akcí s mezinárodním aspektem, jako např. Slavnosti solné Zlaté stezky, výtvarný workshop Salve Prachatice, mezinárodní závod v terénním triatlonu XTERRA Czech (závod Světového poháru a současně mistrovství Evropy), soutěž mistrovství světa v automobilové rallye Central European Rally (WRC), jazzový festival Bohemia JazzFest.

Vedle opětovného zviditelnění Prachatic v celostátním měřítku přináší krajské vítězství např. finanční prémii 100 tisíc Kč určenou pro obnovu kulturních památek ve městě. Na úseku péče o památky se také jedná o potvrzení kvality vykonávané práce, vzešlé od odborníků v oboru.

Zdroj a foto: Město Prachatice

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments