Na místním hřbitově v Prachaticích usychají jeřáby
Návštěvníci místního hřbitova v Prachaticích si v poslední době mohli všimnout usychajících stromů jeřáb muk.

Z tohoto důvodu město Prachatice požádalo Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně o provedení průzkumu a posouzení zdravotního stavu výsadby jeřábů na místním hřbitově. Bylo zjištěno rozsáhlé a náhlé odumírání posuzovaných jeřábů vysázených v aleji ve svahu uprostřed hřbitova, kdy hlavními příznaky poškození je náhlé zaschnutí listů, výtok mízy na kmenech a viditelné plodnice hlívy.

Na základě odebraných vzorků bylo zjištěno, že stromy jsou napadeny hlívou Pleurotus sp. a houbou rodu Diplodia sp., fytoplazmy, bakterie ani viry nebyly detekovány.

Následně město Prachatice obdrželo výsledek posouzení zdravotního stavu výsadby jeřábů, kde je sděleno, že výše uvedené organismy mohou být samy o sobě příčinou úhynu stromů, nicméně v tomto případě krom jiných faktorů, přispěl i stres, a to zejména z nevyrovnaných vláhových poměrů v letošním roce a delšího období sucha.

Další postup týkající se kácení těchto stromů na místním hřbitově, případně nové výsadby, probíhá ve spolupráci s odborem životního prostředí, Městského úřadu v Prachaticích.

Zdroj a foto: Město Prachatice

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments