Jak se žije medvědům na zámku v Českém Krumlově

Jak se žije medvědům na zámku v Českém Krumlově – Medvědi jsou s českými hrady a zámky spjati po staletí, například v Českém Krumlově se vyskytují již od poloviny 16. století, kdy na zámku sídlil rod Rožmberků, který měl medvědy ve svém znaku jako erbovní zvířata.

I v 21. století žijí na krumlovském zámku medvědi, ale jak by se na první pohled mohlo zdát, nejsou zde pro potěchu oka návštěvníků, nejsou ani předmětem chovu či obchodu. Stávající medvědárium funguje především jako útulek pro zvířata, která nemají jinou možnost důstojného dožití. Poslední dva medvědy sem umístilo Ministerstvo životního prostředí v roce 2019.

O medvědy na zámku pečuje ošetřovatel dravé zvěře Jan Míša Černý, který se jejich chovu věnuje téměř 50 let. Českokrumlovští medvědi však nejsou jen pod dozorem svědomitého a zkušeného ošetřovatele s příslušným certifikátem. Na to, jak se jim daří po zdravotní stránce, dohlíží Krajská veterinární správa v Českých Budějovicích, metodickou spolupráci a odborné kontroly pak zajišťuje ZOO Plzeň. Proto podněty od zahraničních aktivistických skupin, které v poslední době přicházejí na radnici a požadují zákaz chovu medvědů v hradním příkopu, se zakládají pouze na nevědomosti.

Kdo žije v medvědím příkopu?

V současné době prostor medvědína obývá 33letá medvědice Marie Terezie a dvojice medvědů hnědých Vilém a Polyxena. Tito medvědi byli zabaveni v roce 2017 na pražském letišti, protože dovozce neměl potřebné povolení (permit CITES). Mláďata, která měla skončit v cirkuse, tak byla českým státem zachráněna. Protože se zvířata nepodařilo ani během dvou let zařadit natrvalo do žádného chovu v ZOO v ČR, bylo rozhodnuto, že medvědi připadnou do majetku státu, potažmo do majetku státem zřizované organizace – Národního památkového ústavu, a tak se dostali právě k nám na zámek v Českém Krumlově.

Jak hodují hradní medvědi?

Jan Černý každý den medvědům připravuje speciální míchaný nápoj složený z vody, mléka, medu, rybího tuku bohatého na omega-3 a dalších vitamínů a minerálů. „V přírodě si medvěd sám obstará kořínky, bylinky apod. V zajetí mu však musíme všechny potřebné živiny zajistit my, aby měl zdravou srst, kosti, srdce,“ vypočítává Jan Černý. Každý medvěd vypije 60 litrů tohoto elixíru denně, proto zde spotřebují až 540 kg medu za rok. Kromě toho každý den medvědi dostávají 8 přepravek ovoce a zeleniny. Mají rádi okurky, ananasy, melouny, ale ze všeho nejraději mají mrkev. Každý medvěd jí spořádá 5 kg denně. Denně jim medvědář vaří také 30 vajec. „Marie Terezie je pěkně zmlsaná,“ říká s úsměvem, „má například ráda pouze žloutky, bílky nechává.“ Aby měli medvědi také dostatek pohybu, jsou jim jejich pochoutky schovávány různě po výběhu. Například vajíčka dává Jan Černý do škvír ve skále. Dále mají například z proutí upletené obrovské koule, do nichž se schovává zelenina, s těmi si pak s oblibou hrají v bazénu. Ve výběhu mají také velký strom, který medvědář pomazává medem a věší na něj další laskominy. „Jde nám o to, aby naši medvědi netloustli, ale aby to byli svalovci. Tímto způsobem krmení jim zajišťujeme nejen zábavu, ale i dostatek pohybu ve výběhu,“ vysvětluje medvědář.

Život na zámku

Ačkoliv medvědí příkop k našemu zámku patří již dlouhá staletí, rozhodně nezůstává pořád stejný. Zásadní stavební úpravy zde proběhly v roce 1999. Výběh dostal nový vzhled podle výtvarného a architektonického návrhu pracovníka pražské zoologické zahrady Stanislava Špouly, který mu vtiskl výrazný přírodní charakter. Další rekonstrukce a úpravy zde byly provedeny v roce 2018. Medvědi nyní mají k dispozici celkem 878 m2, přičemž medvědárium tvoří tři hlavní části – starý (menší) výběh, nový výběh a zimoviště (kotce pod mostem). V navazujících sklepích jsou pak přípravny, sklady a zázemí chovatelů. Celý prostor se nachází 6 metrů pod úrovní terénu, je tak pohledově a akusticky oddělen od městského života, provozu zámku a návštěvníků. Prostředí poskytuje medvědům klid, stín, nechybí zde oblíbená vodní plocha či zeleň v podobě stromů a keřů na skalách. Hlavní výběh nabízí medvědům velkorysý prostor 620 m2 a mnoho přírodních prvků pro aktivní vyžití. Je zde například:

  • skupina kamenných bloků s různou výškou – pro změnu stereotypu chůze, pro výlez, pro vyvýšenou pozici zvířete
  • položené mohutné kmeny stromů s větvemi – na značkování, drbání kožichu, prolézání, relaxaci na kmenech
  • přírodní jezírko s vodopádem lemované velkými balvany – na koupání, vodní hrátky, čištění kožichu, vyhřívání na slunci
  • skála prorostlá zelení – na šplhání, vztyčování se, hledání potravy v puklinách
  • hliněný travnatý val – na hrabání děr, nor, hledání a objevování ukrytých zajímavostí
  • travnaté plochy na spásání trávy, pobíhání.
Medvědí Vánoce

Českokrumlovští medvědi nemají zimní spánek. „My tomu říkáme gaučování. Je to stav, kdy každý den jedí, pijí, ale mají menší přísun, protože v zimě mají menší výdej energie,“ upřesňuje medvědář Černý. A proto s námi každý rok slaví také Vánoce. Přijďte na Štědrý den v 10 hodin dopoledne k příkopu mezi I. a II. zámeckým nádvořím a připojte se k medvědímu vánočnímu veselí. Od chovatele medvědi dostanou překvapení v podobě vánočních stromků, které jsou ověšeny sladkými bonbóny, perníčky, vánočním cukrovím a nejrůznějším ovocem. I vy můžete medvědy obdarovat. Ale nejen medvědi tento den zde dostávají dárky. Pro každého dětského návštěvníka budou připraveny dobroty a drobné dárečky s medvědí tématikou, nebude chybět také vánoční punč pro dospělé. Zahraje českokrumlovská kapela Kapka.

Jak je vidět, krumlovským medvědům se dostává náležité péče a ochrany. Proto podněty od zahraničních aktivistických skupin, které v poslední době přicházejí na radnici a požadují zákaz chovu medvědů v hradním příkopu, se zakládají pouze na nevědomosti. Více z historie chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově→

Zdroj a foto: Město Český Krumlov

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments