Dobrá práce prachatických kriminalistů

Prachatice – Dobrá práce prachatických kriminalistů. Podařilo se jim obvinit mladého muže, který podvodně vylákal peníze z více jak 146 podvedených.

Prachatičtí kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality zahájili usnesením trestní stíhání 19letého muže z Chomutovska, jako obviněného z přečinu podvodu. Obviněný v době od února 2022 do února 2023 nabízel na inzertním portálu sociální sítě Facebook k prodeji mobilní telefony značky iPhone Apple a herní konzole PlayStation. Následnou komunikací s poškozenými vylákal z celkem 146 důvěřivých zájemců zálohy na koupi tohoto zboží, čímž jim způsobil škodu za více jak 200 000 korun. Obviněný vystupoval pod různými identitami a peníze si také nechal zasílat na několik různých účtů. V současné době je kriminalisty stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Útoky podvodníku v on-line prostředí jsou čím dál častější, například včerejšího dne přijali policisté hned dvě oznámení na spáchané podvodné jednání. V jednom případě poškozená nabízela přes známý internetový portál k prodeji stará litinová kamna, o které projevil zájem podvodný zájemce. Ženu nakontaktoval přes mobilní aplikaci WhatsApp, kam jí zároveň zaslal také fiktivní odkaz na známou přepravní společnost. Následně jí přesvědčil k vyplnění formuláře s uvedením přihlašovacích údajů, včetně jednorázového aktivačního kódu do jejího internetového bankovnictví, spárovaného s jejím bankovním účtem. Umožnila mu tak dostat se k jejím financím, což také využil. Nejprve jí peníze převedl ze spořícího účtu na běžný, a poté jí finanční prostředky, a to celkem ve čtyřech platbách, zcela odcizil. Poškozené tak pachatel způsobil škodu za více 40 000 korun.

Zcela stejným způsobem přišla o více jak 21 000 korun poškozená, která prodávala přes Marketplace na Facebooku klec na hlodavce za zhruba 500 korun. I ona zadala své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví po otevření odkazu, který jí pachatel na Messeger sám zaslal.

Jihočeská policisté ve svém projektu KYBER RÁDCE přináší užitečné rady, jak se „novodobým šmejdům“ bránit, viz odkaz: ZDE

Zdroj: Policie ČR

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments