Taktické cvičení složek IZS – Holečkov 2023
Taktické cvičení složek IZS – Holečkov 2023. Pokud je složkami integrovaného záchranného systému vyhlášena mimořádná událost, zpravidla se jedná o dopravní nehody s větším počtem zraněných osob. Naštěstí tyto události nejsou časté, a právě proto je nutné se na ně pravidelně připravovat a cvičit. Právě takové cvičení, s příznačným názvem „Holečkov 2023“, tento úkol dnes splnilo – prověřilo akceschopnost a postupy záchranných složek a vzájemnou spolupráci– tak důležitou při mimořádných událostech. 

Taktické cvičení proběhlo na železničním přejezdu u obce Holečkov na Prachaticku. Zúčastnili se jej profesionální hasiči HZS Jihočeského kraje ze stanic Vodňany, Prachatice a České Budějovice, dále pak záchranáři Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje z oblastního střediska Prachatice, Strakonice a České Budějovice. Na cvičné likvidaci mimořádné události se podíleli také policisté Jihočeského kraje z obvodních oddělení Netolice a Vodňany, dopravního inspektorátu Prachatice a Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. Zapojeni byli také jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Vodňany, Bavorov, Netolice, Lhenice a Strunkovice nad Blanicí a podnikoví hasiči Hasičského záchranného sboru podniku Správa železnic.

Průběh cvičení:

Úkolem všech zasahujících bylo prověření společného zásahu u dopravní nehody vlaku a autobusu s velkým počtem zraněných a obětí. Vlastní situace byla nasimulována přímo na přejezdu. Scénář předpokládal, že po technické závadě stojí na železničním přejezdu nepojízdný autobus a z boku do něj narazí přijíždějící osobní vlak. Autobus se nárazem převrátí na bok a zůstane na kolejích ležet.

Autobus je téměř plně obsazen a všichni cestující utrpí zranění různých stupňů závažnosti– od lehčích, až po ta smrtelná. Zraněna je také více než dvacítka cestujících ve vlaku včetně těžkého poranění strojvůdce. Celkem bylo nutné ošetřit více než 70  „cestujících“.

Každá ze zasahujících složek pak měla své speciální a nezastupitelné úkoly a činnosti:

Policie Jihočeského kraje

Policisté uzavřeli místo tragické události. Na místě zasahovali policisté z Obvodního oddělení Netolice, policisté z Obvodního oddělení Vodňany a dále dopravní policisté z prachatického dopravního inspektorátu. Policisté stanovili objízdné trasy a zajišťovali bezpečný průjezd vozidel hasičů a záchranářů k místu této události. Dále dohlíželi na to, aby se do vymezených prostor nedostaly nepovolané osoby a rovněž pomáhali při ztotožnění obětí a zraněných osob. Bližšími okolnostmi a příčinami této tragické dopravní nehody by se dále zabývali dopravní policisté, a to i ve spolupráci s prachatickými kriminalisty.

Profesionální i dobrovolní hasiči

Jihočeského kraje prověřovali především taktické postupy záchrany velkého počtu zraněných osob. Do záchrany byly zapojeny dvě desítky profesionálních hasičů a stejný počet hasičů dobrovolných. Bylo povoláno osm automobilových cisteren, evakuační autobus a dva technické kontejnery, které jsou na hromadné nehody svým vybavením specializovány. Cisternu a automobilový jeřáb s celkem osmi hasiči vyslali k nehodě podnikoví hasiči HZS podniku Správa železnic.

Zásadním úkolem zasahujících hasičů byly záchranné a vyprošťovací práce. Hasiči si museli poradit se situací, kdy havarovaný autobus je nestabilní a je převrácen na pravý bok, tedy na dveře. Podle toho musela být ze strany velitele vedena taktika zásahu. Nezbytnými úkony bylo provedení protipožárních opatření a neustálá kontrola možného úniku provozních kapalin.

Podstatnou částí zásahu byla spolupráce se záchranáři, třídění zraněných metodou START a transport zraněných osob do sanitních vozů, vrtulníku a na shromaždiště raněných. U nehody měla být také prověřena činnost posttraumatického týmu HZS Jihočeského kraje, ale tým včetně psychologa byl odeslán k reálné dopravní nehodě. Byl proto operativně povolán tým Policie ČR.

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje

K hromadnému neštěstí na železničním přejezdu vyslalo Zdravotnické operační středisko celkem 7 posádek (2 lékařské a 5 posádek rychlé zdravotnické pomoci) z Českých Budějovic, Prachatic a Strakonic, dále pak dva vozy Iveco určené k likvidaci mimořádných událostí. Záchranáři zraněné cestující roztřídili dle zavedené triage metody START, poskytli jim přednemocniční neodkladnou péči, nezbytná ošetření a zajistili jejich stav. Zranění figuranti nebyli tentokrát transportováni do zdravotnických zařízení, ale jako nemocnice posloužila sportovní hala v Netolicích. Oproti tomu Zdravotnické operační středisko reálně prověřilo funkčnost kontaktních míst v jednotlivých nemocnicích napříč celým krajem. Krizovou intervenci a první psychickou pomoc sekundárně zasaženým poskytli interventi a psycholog z řad Intervenční služby SPIS ZZS Jihočeského kraje

Mimořádná událost podobného rozsahu je velice náročná pro všechny zasahující. Veškeré činnosti musí být jednoznačně koordinovány, rozhodčí cvičení sledují činnosti jednotlivých složek na úrovni taktické i operativní. Hodnocení cvičení bude provedeno v následujících dnech jak na úrovni jednotlivých zasahujících složek, tak i integrovaného záchranného systému jako celku.   

Zdroj a foto: HZS Jihočeského kraje

, , ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments