Oprava slunečních hodin na Malém náměstí v Prachaticích je dokončena.
V pátek 26. dubna prachatická kamenická firma pana Miroslava Váni osadila ke slunečním hodinám na Malém náměstí u Dolní (Písecké) brány v předpolí historického centra města nový ukazatel.
eho výrobu si vyžádala loňská zářiová událost, když zřejmě vlivem únavy materiálu – zbuzanského vápence (pocházejícího z již bývalého mramorového lomu Mramorka u Zbuzan v okrese Praha – západ, ve kterém probíhala těžba od roku 1926 do roku 1993) – došlo k odlomení části ukazatele. Ten má celkovou délku cca 3,6 m a byl tvořen třemi částmi vzájemně spojenými nerezovými trny. Odlomila se část dlouhá 1,8 m.
Nový ukazatel byl nahrazen zcela novým z mramoru Bianco Carrara Bardiglio dovezeného z Itálie, když v České republice se odpovídající kamen pro výrobu nového ukazatele zajistit nepodařilo.
Nový ukazatel je do země kotven třemi mohutnými ocelovými trny. Dočasně do vytvrzení použitých lepidel bude zajištěn ve správné poloze dřevěnou podpěrou. V posledním dubnovém týdnu ještě budou opravena poškození (výtluky) vzniklá při pádu ulomené části ukazatele na blocích označujících jednotlivé hodiny. Oprava slunečních hodin vyjde na 222 tisíc Kč vč. DPH.
Sluneční hodiny vznikly v souvislosti s novodobou zástavbou ve Zvolenské a Vodňanské ulici prováděnou v 60. a 70. letech 20. století. Jejich investorem byl Okresní národní výbor Prachatice v zastoupení Jihočeské inženýrské a projektové organizace České Budějovice. Konkrétně byly postaveny v rámci sídliště II. – 345 bytových jednotek jako (tehdy povinná) architektonická vybavenost.
Autorem těchto unikátních hodin je sochař Zdeněk Šimek (1927-1970), který náležel k výtvarné skupině „Trasa“ vzniklé v roce 1954, patřil k významným osobnostem výtvarného umění 60. let 20. století. Jeho oblíbenou oblastí amatérského zájmu byla astronomie. O tom, s jakou vážností se Zdeněk Šimek zabýval tímto tématem, svědčí 14 různých návrhů řešení plastiky přímo pro Prachatice, které se zachovaly v jeho pozůstalosti. Návrhy konzultoval s astronomem a pro konečné řešení byla nezbytná spolupráce též s matematikem, neboť bylo nutno správně určit polohu a rozměrové veličiny všech součástí hodin.
Prvotní návrhy řešení pocházejí z roku 1969, realizace hodin proběhla počátkem 70. let již po smrti autora. Město hodiny převzalo do svého vlastnictví 6. prosince 1971. Prachatické sluneční hodiny jsou unikátní svojí velikostí, řešením jako architektonické plastiky z kamenných vápencových bloků a také svým horizontálním umístěním na povrchu terénu. Hodiny půdorysně zabírají plochu cca 5,1 x 3,1 m, tvořeny jsou ukazatelem délky cca 3,6 m a osmi bloky různých velikostí, na kterých jsou vyznačeny vyrytím s pozlacením jednotlivé hodiny v rámci dne.
V průběhu května by se u slunečních hodin měly objevit výstavní panely s informacemi o slunečních hodinách a jejich autorovi.
Zdroj a foto: Město Prachatice