Písek se připojí ke Světovému dni předčasně narozených dětí, zprávy z jihočeského kraje

Budova písecké radnice na Velkém náměstí se ve čtvrtek 16. listopadu zahalí do purpurové barvy.

Písek se tak připojí ke Světovému dni předčasně narozených dětí, v jehož předvečer jsou v České republice nasvěcovány významné budovy ve městech, kde fungují nemocnice, ve kterých se zdravotníci dokáží postarat o předčasně narozené děti. V Písku to jsou lékaři a sestry na neonatologickém oddělení a neonatologické JIP Nemocnice Písek, které letos slaví 70 let od svého vzniku. Radnice bude purpurově nasvícena od zhruba 16.30 h do půlnoci.

Akci v ČR organizuje sdružení Nedoklubko, nezisková organizace podporující rodiče předčasně narozených dětí a pomáhající centrům, která o tyto děti pečují. Vyhlašuje také anketu o Cenu Purpurového srdce rodičů 2023, ve které má písecké oddělení hned dva nominované – primáře Karla Chytrého a sestru Ivetu Bendíkovou. Výsledky budou vyhlášeny 16. listopadu na pražském Žofíně. 

Světový den předčasně narozených dětí připadá od roku 2010 na 17. listopad a jeho symbolem je nasvícení některých památek purpurovou barvou. V Česku si jej připomínáme o den dříve, a to proto, že u nás na 17. 11. připadá státní svátek – Den boje za svobodu a demokracii. Letos Světový den předčasně narozených dětí upozorňuje na téma Zero separation – současnou filozofii péče, při které nejsou předčasně narozené dítě a matka odděleni. Výzkumy i praxe ukazují, že takový přístup prospívá zdraví novorozence i maminky.

Zdroj a foto: Město Písek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments