Květinová výsadba bude v Písku opět o něco bohatší 

Květinová výsadba bude v Písku opět o něco bohatší. Na nové květinové záhony a liliové louky se mohou letos těšit obyvatelé i návštěvníci Písku.

První novinkou, kterou městští zahradníci vysazovali loni na podzim, je již pomalu nakvétající stuha složená z různých druhů narcisů v trávníku ve Svatotrojické ulici. V druhé polovině března založili nový trvalkový záhon na parkovišti u nemocnice a v dubnu se pustí do strojové výsadby 150 m2 liliových luk. Skladbu květinových výsadeb v jednotlivých lokalitách plánují městští zahradníci zhruba s ročním předstihem ve spolupráci s odborem životního prostředí a koordinátorem městské zeleně Ondřejem Kofroněm.

„Již na podzim vysadili zahradníci na Velkém náměstí směs tulipánů žlutooranžové barvy s modřenci s názvem Magnificient duo, ke které dosadili lem bílých drobnokvětých macešek. V Palackého sadech před zimou vysázeli cibuloviny směsi Darling Display, které dominují bíle a vínově červené tulipány, a také je olemovali bílými drobnokvětými maceškami. Tulipány, které zdobily centrum a park vloni, rozzáří záhony v Nádražní ulici a u úřadu práce,“ uvedla Lenka Gareisová z Městských služeb Písek.

V dubnu zahradníky čeká strojová výsadba liliových luk. „Nově květy lilií ozdobí Hradišťskou ulici. V blízkosti kostela Narození Panny Marie a na nábřeží pod hradem pak liliovou louku obnovíme. Tentokrát použijeme směs nazvanou Dynamic Summer s řadou barev, v nichž je žlutá, oranžová a červená prosvícená růžovými a bílými akcenty. Lilie pak dosejeme letničkami směsi Soprano,“ prozradila Lenka Gareisová. Počátkem léta se pak opět v centru města objeví květinové pyramidy. Menší budou osázeny spíše rostlinami s ozdobnými listy, velkým pyramidám před radnicí, stejně jako květinovým závěsům na lampách veřejného osvětlení, budou dominovat surfinie v bílém a tmavě červeném provedení.

Zhruba v polovině května zahradníci kompletně obmění záhony s jarními cibulovinami. Nahradí je letničkami převážně v tónech fialové a červené, které doplní bílá. Velké náměstí pak bude zářit žlutými květy třapatek a červenými květy jiřin a šalvějí šarlatových, které doplní červená okrasná kopřiva, bíle kvetoucí surfinie a tabák okrasný. Letničky budou zdobit veřejná prostranství až do pozdních podzimních měsíců. „Ve městě najdeme i řadu záhonů s trvalkami, které jsou díky svým proměnám v jednotlivých obdobích velmi atraktivní,“ poznamenala Lenka Gareisová a doplnila, že většinu sadbového materiálu ve městě vysazovaných květin si dopěstují zahradnice v zásobní zahradě Městských služeb Písek. 

Zdroj a foto: Město Písek

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments