Vltava v Českém Krumlově zůstává na třetím povodňovém stupni, Situace na řekách se dál uklidňuje
Situace na řekách v Česku se dál uklidňuje, povodňový stav mělo dnes ráno 15 míst. Třetí povodňový stupeň ohrožení platil po 07:00 na Vltavě v Českém Krumlově, je za tím ale řízený odtok vody z lipenské přehrady. Druhý stupeň pohotovosti byl na dolním Labi v Ústí nad Labem a Děčíně, v Litoměřicích dnes ráno hladina klesla na první stupeň bdělosti. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Hladiny toků v Česku začaly stoupat před Štědrým dnem kvůli dešťům a výraznému oteplení, které způsobilo tání sněhu. Ještě v úterý ráno bylo míst s některým z povodňových stupňů téměř 140, ve středu brzy ráno téměř 100 a o den později skoro 50. V pátek ráno se počet míst s povodňovým stavem dále snížil na 24. Meteorologové také postupně zužují oblast s výstrahou před rozvodněním toků, dnes ráno varování nadále platilo v Ústeckém kraji v oblastech kolem Labe, nižší stupeň výstrahy trval v Praze.

Řízený vyšší odtok vody z lipenské nádrže potrvá do 1. ledna. Situace v Českém Krumlově je stabilní, oznámila radnice na facebooku. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na síti X uvedl, že odpouštění vody z Lipna je nastavené tak, aby nevznikly škody níže po toku řeky včetně Krumlova. Kvůli zvýšenému odtoku z Lipna je také na Českokrumlovsku druhý povodňový stupeň ve Vyšším Brodě a první stupeň v Zátoni.

Na normální stav ráno klesla Ohře v Lounech, bdělost zůstává na Labi vedle Litoměřic také v Mělníku. Platí také na dvou místech na dolní Sázavě, na jednom na Želivce a dvou na dolní Dyji. První stupeň po 07:00 hlásil ještě Flájský potok v Českém Jiřetíně na Mostecku.

Voda z rozvodněných toků se někde dostala do budov, další objekty jejich majitelé preventivně vyklidili. Komplikace voda způsobuje v dopravě, zaplavila některé silnice, podjezdy nebo cyklostezky. Počet takzvaných technických zásahů hasičů se ve dnech nejvyššího vzestupu hladin zvýšil na několikanásobek obvyklého množství.

Zdroj: ČTK, foto: Facebook Město Český Krumlov

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments