Prachatice se představí v rámci Evropského týdne mobility , Zprávy Jihočesko, životní prostředí

Prachatice se představí v rámci Evropského týdne mobility udržitelné formy dopravy

Evropský týden mobility (ETM), největší evropská kampaň na podporu udržitelné městské mobility, začal v sobotu 16.9.2023 České obce představí udržitelné alternativy městské dopravy v kampani na téma „Neplýtvej energií“. Akce potrvá až do 22.9.2023, kdy ji završí Mezinárodní den bez aut.

„Když pro naši každodenní cestu po městě zvolíme chůzi, jízdu na kole nebo veřejnou dopravou, vynaložíme energii mnohem efektivněji a s velkou úsporou emisí. Udržitelné formy dopravy nám pomáhají zpomalit prohlubování klimatické změny a snižovat závislost na fosilních palivech, jejichž těžba i spotřeba má celou řadu negativních dopadů na životní prostředí. Samozřejmě, že aktivním pohybem prospíváme i našemu zdraví,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává: „Právě ve prospěch zdraví lidí ve městech upravujeme nyní i novelu zákona o ochraně ovzduší, která bude obce a města více motivovat k zavádění nízkoemisních zón.“

Letošní kampaň ETM Neplýtvej energií se opírá o pět pilířů, které včetně příkladů dobré praxe a návrhů na letošní aktivity popisuje Tematický průvodce. Ten je spolu s grafickými materiály k dispozici na webu MŽP.

Registrace do Evropského týdne mobility 2023

Registrace do letošní kampaně začala v květnu a zapojit se mohou všichni zdarma. Svou aktivitu na podporu udržitelné městské mobility může představit jakákoliv obec, ať už pořádá společnou procházku městem, cyklojízdy, přednášky či akce pro děti nebo Den bez aut. Seznam aktuálně zapojených českých obcí a jimi plánovaných aktivit naleznete zde. Díky oficiální registraci získají účastníci přístup k materiálům plným inspirace, město či obec získá navíc pozitivní publicitu. Ještě stále se můžete přihlásit do Evropského týdne mobility 2023.

Obce a města se mohou také utkat se svými protějšky z celé Evropské unie o cenu EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY. Do tohoto klání se mohou přihlásit radnice, které uspořádají všechny tři typy aktivit, tedy: 1) v průběhu týdne od 16. do 22. září zorganizují aktivity zaměřené na udržitelnou dopravu; 2) implementují alespoň jedno trvalé dopravní opatření; 3) zorganizují Den bez aut. Registrace do letošní soutěže bude spuštěna krátce po skončení zářijové kampaně.

Cena AKCEMOBILITY 2023

Se svým projektem udržitelné dopravy mohu soutěžit nejen města a obce ale i další subjekty. Pro ně je určená AKCEMOBILITY. Zapojit se mohou občanské iniciativy, vzdělávací instituce nebo neziskové organizace. Soutěž AKCEMOBILITY se vztahuje na akce konané kdykoliv během roku a registrovat se můžete již nyní. Dejte o sobě vědět!

SMART COMMUNITY

Pod záštitou MŽP proběhne v úterý 19. září v Městské knihovně v Praze 10. ročník celostátní konference z cyklu SMART COMMUNITY. Hlavním tématem bude vodík v dopravě, infrastruktura pro čistá vozidla, aktivní mobilita nebo koncept patnáctiminutového města (tedy decentralizovaná města, kde jsou do 15 minut chůze nebo jízdy na kole dosažitelné klíčové body jako jsou školy, obchody nebo sportoviště). Doprovodná výstava prostředků čisté mobility bude věnována mikromobilitě. Zaregistrovat se můžete na tomto odkazu.

MŽP podporuje čistou dopravu ve městech a obcíchVedle nemotorové dopravy podporuje Ministerstvo životního prostředí také přechod na bezemisní vozidla. „Vloni v červnu MŽP vyhlásilo velkou šestisetmilionovou dotační výzvu č. 3/2022 Ekomobilita na podporu nákupu elektromobilů, vozidel na vodík a dobíjecích stanic pro veřejný sektor, kterou financujeme z Národního plánu obnovy. Kromě měst a obcí na ni dosáhnou i státní podniky, vzdělávací instituce nebo nestátní neziskové organizace. Výzva trvá ještě do 15. prosince 2023 (případně do vyčerpání alokace). Aktuálně v ní evidujeme žádosti o podporu za více než 580 mil. Kč, to znamená přes 1300 vozidel a 300 dobíjecích stanic,“ vypočítává ministr Hladík a doplňuje: „Cílem ministerstva životního prostředí jako ministerstva budoucnosti je minimalizovat emise z automobilů resortu. Chci, abychom se s nastaveným antifosilním trendem pro obnovu vozového parku stali absolutním lídrem státní správy. Dneska máme celkový podíl vozidel na alternativní pohon zhruba 25 %. Zadal jsem proto podmínku, že do budoucna ministerstvo ani jeho podřízené organizace nebudou nakupovat vozy čistě na fosilní paliva, ale zvolí vozy na alternativní pohon. Využívat chceme plug-in hybridy a auta na elektrický pohon. Od června tohoto roku jsme přidali také jedno auto na vodík, ve kterém vidíme do budoucna velký potenciál,“ doplnil ministr.

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY (ETM) je kampaní Evropské komise, která se koná již od roku 2002. Do ETM se tradičně zapojují obce, důležitou součástí jsou ale také samotní občané, neziskové organizace a občanské iniciativy. Kampaň usiluje o zvýšení povědomí občanů o udržitelné mobilitě, upozorňuje na problémy v dopravě a hledá řešení šetrná ke klimatu a životnímu prostředí. ETM k akci vybízí sloganem „Kombinuj a jeď!“, obyvatelé tak dostanou příležitost cíleně vyzkoušet různé způsoby dopravy a užít si výsady městského prostředí bez automobilů. Vedle toho zástupci samospráv mohou v rámci kampaně otestovat či prezentovat nová dopravní opatření a vést dialog s občany o problematice udržitelné městské mobility.

Zdroj: Státní správa

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments