Madeta v Jindřichově Hradci bude místo plynu využívat zelenou energii
Závod Madety v Jindřichově Hradci bude místo plynu využívat zelenou energii – Nejen v souvislosti s vysokými cenami energií včetně zemního plynu, ale také kvůli výslednému výraznému snížení uhlíkové stopy, se společnost Madeta a. s. rozhodla nahradit stávající výrobu páry z plynu zdrojem Energetického centra s.r.o., který pro její výrobu používá ekologickou biomasu. Investice Madety do výstavby parovodu činí 100 milionů korun a dokončena bude letos na přelomu července a srpna.

„Snažíme se řídit principy udržitelného podnikání dlouhodobě a tato významná investice je toho dalším důkazem. Navíc tím současně posílíme naši energetickou bezpečnost,“ řekl Milan Teplý, generální ředitel Madety. Teplo, které výrobní závod odebírá 365 dní v roce, bude nově získané ze slámy, tedy z udržitelného zdroje, a Madeta očekává, že 100milionová investice bude mít zhruba pětiletou návratnost.

„Mám radost, že Madeta tímto krokem deklaruje, že u nás chce zůstat. Je jedním z významných zaměstnavatelů v našem městě, proto jsem rád, že se podařilo najít shodu se všemi vlastníky dotčených pozemků a stavba může být úspěšně zahájena. Parovod určitě pomůže provozu závodu a věřím také, že z hlediska energetické náročnosti přispěje k dosažení úspor,“ uvedl při zahájení výstavby Michal Kozár, starosta Jindřichova Hradce.

Dvě speciální potrubí – jedno na páru o teplotě kolem 180 °C, druhé na kondenzát – budou na 2,4 kilometru z celé 2,5kilometrové délky vedena pod zemí, takže nedojde k záboru cenné orné půdy. Parovod dodá z jindřichohradeckého Energetického centra do závodu 80 000 gigajoulů páry ročně. Jeho stavbu realizuje pro Madetu brněnská firma UCHYTIL s.r.o.

Slavnostního zahájení výstavby parovodu se za Madetu zúčastnili také provozní ředitel Jan Teplý, technický ředitel Petr Heřmánek a ředitel závodu Jindřichův Hradec Radek Dohnal, nechyběli ani zástupci Energetického centra s.r.o. a společnosti UCHYTIL s.r.o. Madeta a.s. patří k největším zpracovatelům mléka v České republice. Má čtyři výrobní závody: kromě Jindřichova Hradce v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově a Pelhřimově. Zaměstnává na 1 500 lidí, zpracuje více než 800 tisíc litrů mléka denně. Má 170 dodavatelů syrového mléka, nabízí více než 250 druhů výrobků, pětinu produkce vyváží.

Zdroj: Město Jindřichův Hradec / Mgr. Marta Faktorová, tisková mluvčí, MADETA a.s.,

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments