Městskou slavnost Dotkni se Písku bude pořádat pražská společnost, Zprávy z Jihočeského kraje
Městskou slavnost Dotkni se Písku bude v roce 2024 pořádat pražská společnost ArtProm, s. r. o., která uspěla se svou nabídkou ve výběrovém řízení. Akce se bude konat od 7. do 9. června 2024 a společnosti ji zrealizuje za 2 475 000 korun bez DPH. Pořadatele slavnosti schválila na svém říjnovém jednání rada města. V předchozích letech slavnost pořádalo Centrum kultury města Písek, příspěvková organizace města. Do výběrového řízení se přihlásili tři zájemci. Dva museli být pro nesplnění podmínek zadávacího řízení vyloučeni. 

Společnost ARtProm zajistí kompletní organizaci slavnosti – od přípravy po zabezpečení samotného průběhu. Připraví podrobný scénář a dramaturgii akce. Program bude probíhat na minimálně třech místech – na Velkém náměstí, v Palackého sadech a dále v historickém centru města, včetně okolí řeky Otavy. Úkolem organizátora bude také zapojit do programu i místní občany, organizace či spolky. Bude muset zajistit i grafický návrh, tisk a distribuci propagačních materiálů a programu slavnosti on-line kampaň k akci.

K tomu, proč město vybralo pořadatele městské slavnosti pro příští rok ve výběrovém řízení a co si od toho slibuje, se vyjádřil radní pro kulturu Robin Mikušiak

Proč vedení města přistoupili k výběrovému řízení? 

Protože panovala dlouhodobá nespokojenost s tím, jakým způsobem byla slavnost organizována. Protože zaznívaly dokonce i hlasy veřejnosti, aby se akce úplně zrušila.

Protože jsem si i já, a to v návaznosti na mé mnohaleté zkušenosti v oboru, dokázal představit úplně jiný, moderní koncept největší kulturní akce v našem městě.

Protože minulý organizátor, tedy Centrum kultury města Písku nedokázalo hledat vícezdrojové financování akce a náklady města tedy rostly. A to je pro mě velice závažné, poněvadž se domnívám, že je nutnost, aby pořadatelé většiny kulturních akcí v našem městě vícezdrojová financování důsledně hledali a nejen čekali, že se vše zaplatí z rozpočtu města tak, jak tomu bylo v minulosti. Správný hospodář musí prostě také šetřit. 

Mnozí však namítnou, že byla slavnost v roce 2023 super, známé, hudební hvězdy zaplnily náměstí atd. Ano, máte pravdu. Náměstí bylo plné. Je třeba ale dodat, že za cenu 3 500 000 Kč. A za tuto cenu bychom si představovali více, zajímavěji a moderněji připravený program.

Ve chvíli, kdy jsme si ve vedení města odpověděli na všechna “proč”, vyšlo nám, že bude nejlepší vypsat výběrové řízení, protože, a já v to stále doufám, ve férové soutěži vyhrává ten nejlepší. Prostě poměr cena/výkon/kvalita. Když si kupujete auto, hledáte mezi dealery toho nejlevnějšího a chcete od něj ty nejlepší služby. Kupujete televizi, počítač, telefon… Prohledáváte internet s nejlepšími nabídkami. Pojišťujete si dovolenou, děti, domácnost. Co děláte? Sami si pro sebe děláte svou soutěž o toho nejlepšího dodavatele. A to samé jsme udělali my jako město.

A ptáte se, proč vyhráli Pražáci? A proč to nedělá centrum kultury, nebo někdo z Písku? 

Zazněly i hlasy, ať to dělají místní hasiči… 

Na to je jednoduchá odpověď. Centrum kultury se do výběrového řízení nepřihlásilo. Pro mě, jako radního pro kulturu a cestovní ruch je toto rozhodnutí organizace, kterou město dotuje nejen zklamání, ale zároveň zdvižený varovný prst…

Do výběrového řízení se přihlásily tři společnosti z Českých Budějovic a dvě z Prahy. Dvě byly dle pravidel vyřazeny a jedna tedy zvítězila. Nehledejme v tom tedy žádné finty, záhady, nebo nekalost. Takto se to prostě vyvrbilo.

Nakonec je třeba zmínit, že si město s vítěznou firmou smluvně nastavilo velice tvrdé podmínky.

Mysleme pozitivně a věřme, že bude rok 2024 pro Dotkni se Písku nový začátek úspěšné éry. Zároveň si uvědomme, že nový pořadatel obdrží mnohem nižší částku, než tomu bylo v roce 2023, a proto srovnávejme, buďme zdravě kritičtí, ale v kontextu financí, které budou v roce 2024 mnohem nižší.

Zdroj: Město Písek, foto: dotknisepisku.cz

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments