Součinnostní cvičení ZÓNA 2023 prověří jihočeské i národní krizové plány

Součinnostní cvičení ZÓNA 2023 – Třídenní cvičení prověří jihočeské i národní krizové plány

Třídenní součinnostní cvičení Zóna 2023 prověří na jihu Čech krizovou připravenost Jihočeského kraje, složek Integrovaného záchranného systému a společnosti ČEZ. Všechny složky si při něm procvičí reakci na simulovanou havárii v Jaderné elektrárně Temelín. Temelínská elektrárna svolá v rámci cvičení havarijní štáb, svolána bude mimořádná bezpečnostní rada kraje, následně bude zasedat krizový štáb kraje i krizové štáby obcí s rozšířenou působností. Zapojí se i několik obcí. Na národní úrovni bude cvičit úřad vlády, několik ministerstev, SÚJB, SÚRO, ČEPS, HZS ČR i PČR. Několikrát bude jednat i Ústřední krizový štáb. Vše odstartují varovné sirény v areálu elektrárny. Energetici je spustí v pondělí ráno.

Hned dvakrát spustí energetici v Jaderné elektrárně Temelín varovné sirény. Nejprve se 140 vteřin trvají kolísavý tón ozve v závodním rozhlase, poté zazní i v areálových sirénách. Tak odstartuje třídenní součinnostní cvičení Zóna 2023. „V Temelíně takto cvičíme několikrát ročně. Tentokrát se sejde havarijní štáb elektrárny, který bude přijímat opatření na ochranu zaměstnanců a technické řešení situace. Vedle toho prověříme i komunikaci s ostatními orgány krizového řízení v návaznosti na naše havarijní plány. Druhý den pak mobilní monitorovací skupina provede radiační kontrolu okolí elektrárny,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Na jihu Čech cvičení řídí a koordinuje hejtman Jihočeského kraje. Sejde se mimořádná bezpečnostní rada, následně i krizový štáb. „Prověříme stávající vnější havarijní plán i krizový plán kraje. Přijímána budou opatření na ochranu obyvatel i osob, které se budou nacházet v okolí elektrárny a na území, které havárie postihne – varování, ukrytí a evakuace i následná režimová opatření. Znalost rolí a spolupráce všech veřejných institucí i zasahujících složek bude klíčová pro úspěšné zvládnutí cvičení. Hlavním úkolem našeho krizového řízení bude koordinace činností všech organizací, které se cvičení na krajské úrovni zúčastní, a spolupráce s Ústředním krizovým štábem. Naším úkolem bude také komunikace směrem k veřejnosti,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Jihočeští hasiči budou do taktického cvičení, které probíhá štábně na úrovni krizových štábů, zapojeni celé tři dny. „Naším hlavním úkolem je prověření procesu naplánovaní evakuace části zasaženého kraje. Podstatnou částí bude také prověření komunikačních toků mezi všemi zúčastněnými orgány a organizacemi od místní až po centrální úroveň,“ konstatoval ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje plk. Martin Sviták.

Jak řekl jihočeský policejní ředitel brig. gen. Luděk Procházka: „Do cvičení se zapojí například policisté krizového řízení, důstojníci operačního střediska a hlídky pořádkové a dopravní policie. Policisté by řešili dopravní uzávěry i objízdné trasy. Také zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti v přijímacích střediscích. Hlídky v terénu také předávají informace o situaci cestou operačního střediska na krizový štáb.“  

Cvičení potrvá do středy. Na celostátní úrovni se do cvičení zapojí například úřad vlády, několik ministerstev nebo SÚJB, SÚRO, ČEPS nebo HZS ČR.

Zdroj: Policie ČR

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments