Pozvánka na masopustní průvod v Jindřichově Hradci

Pozvánka na masopustní průvod v Jindřichově Hradci – Oblečte si veselou masku, projděte se centrem Hradce a nebudou chybět ani karnevaly. Letošní masopust se pod taktovkou Městské kultury Jindřichův Hradec odehraje v neděli 11. února.

K pestrému průvodu maškar se totiž může přidat úplně každý, od nejmladších až po ty nejstarší. Stačí jen v masce přijít k baráčnické rychtě v ulici Na Příkopech, odkud se průvod ve 13 hodin vydá ulicemi, za doprovodu kapely, Na Příkopech, Husovou a Klášterskou na Masarykovo náměstí. Tam na přihlížející čeká krátká scénka. Po ní se veselý průvod vydá dál Panskou ulicí a skončí na náměstí Míru, kde vyvrcholí bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude například masopustní hodování a tancovačka. Na přípravě masopustního průvodu se podílí také Obec baráčníků Kunifer a Divadelní společnost Jablonský. 

Masopust je dobou od Třech králů do Velikonoc, tedy dobou, kdy příroda ještě spí. Práce venku, na zahradě nebo na poli je teprve před námi, stejně jako to dlouze očekávané jaro. A tak se hodí užít si krapet rozverné zábavy, nabrat trochu sil a také se zbavit zimních zásob. Možná i takto přemýšleli naši předkové v době, kdy se rodila pozoruhodná tradice masopustu, kdy se poprvé tančilo v reji nápaditých maškar a poprvé hodovalo.

Masopustní masky bývaly, a dodnes jsou, velice rozmanité a pestré. Dnes průvody doplňují i moderní, novodobé masky, zatímco k dávné tradici patří například medvěd, klibna (neboli kobyla) či bába s nůší. Cílem masek v průvodu je především pobavit sebe i přihlížející, zatančit si nebo mezi davem diváků způsobit nějakou veselou neplechu.

Městská kultura Jindřichův Hradec zve také všechny děti na Dětský karneval. Ten se koná v Kulturním domě Střelnice v sobotu 10. února a v neděli 11. února, vždy od 14 hodin. Zábavné odpoledne pro děti připravilo Chůdadlo, diskotéka DJ Luboše Nosála a mnoho dalších překvapení. Vstupenky lze zakoupit v pokladně KD Střelnice a online kultura.jh.cz.

Zdroj: Město Jindřichův Hradec

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments