Kuba označil Beka za politického neumětela, Vyjádření hejtmana Jihočeského kraje k situaci kolem Smartwings
Předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) označil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT) ministra školství Mikuláše Beka (STAN) za politického neumětela kvůli stylu komunikace vzhledem k problémům jeho oboru a hrozbě další stávky. Předseda školských odborů František Dobšík v ČT nevyloučil další protesty. Bek dnes na sociální síti X uvedl, že Kubovu kritiku považuje za nespravedlivou a pokryteckou. Shoduje se s ním ale v tom, že vláda musí pro školství zajistit adekvátní rozpočet.

Úterní jednání školských odborů s Bekem, premiérem Petrem Fialou (ODS) a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) dohodu na penězích pro uklízečky či školníky nepřineslo. Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o navýšení rozpočtu podle Dobšíka jednat až v půli roku.

Šéf odborů uvedl, že je rozhodnuto o scénáři, ke kterému se přistoupí, pokud nebudou vyslyšeni zejména ředitelé škol. “Nejedná se jen o 2000 lidí. Bude seškrtáno více malých úvazků, které přinesou komplikaci na malých školách,” uvedl. Odbory chtějí jednat s kraji, se Svazem měst a obcí či Sdružením místních samospráv. “Rozhodující bude konečný rozpis rozpočtu a potažmo dohodovací řízení, které absolvují ředitelé v březnu,” dodal Dobšík.

Kuba kritizoval Beka, nazval ho politickým neumětelem

Vyčetl mu styl komunikace, podobným způsobem podle něj resort řídit nelze. Podotkl, že v září loňského roku při začátku školního roku ministr o žádných problémech nehovořil a o měsíc později zjistil, že nemá peníze a že systém je dlouhodobě neudržitelný. Kuba poprosil i premiéra Fialu, aby se věci věnoval, postup STAN a ministra považuje za velmi neobratný. Podle Dobšíka ale Bek “sklízí, co nezasel”.

Kritiku Bek považuje za nespravedlivou a pokryteckou. “Kvituji nicméně jeho (Kubovo) vyjádření, že ‘školství je jedna z nejdůležitějších věcí, které máme’, a vláda pro něj proto musí zajistit adekvátní rozpočet,” uvedl. “V tom se naprosto shodneme. Věřím, že stejně bez obalu tyhle věci řekne i svým spolustraníkům,” dodal.

Ministr podotkl, že je zastáncem toho, že chybějící peníze pro školství musí najít vláda, nikoli že nedostatek mají vyřešit obce a kraje ze svých rozpočtů. “Věřím také, že deklarovanou prioritu vzdělání si vezme za své celá vláda a promítne to odpovídajícím způsobem do rozpočtu. Od května požaduji ve všech jednáních o rozpočtu ještě o tři miliardy více, než je tam dnes,” dodal Bek.

Po krátké době jde o další ostrá vyjádření koaličního politika na adresu vládního partnera. Kritiku si nedávno vysloužil ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) za jmenování Petra Zahradníka svým zmocněncem pro euro, ač na znovuobsazení funkce národního koordinátora pro přijetí eura nebyla ve vládě shoda. Záležitost vyústila v první koaliční dohodovací řízení, po němž Dvořák místo zmocněnce zrušil.

V rozpisu rozpočtu regionálního školství rozeslaném ministerstvem minulý týden je nefinancovaných 7500 míst, z toho je zaměstnanci skutečně obsazeno 2500. Zhruba 500 z nich je podle Beka možné financovat z krajské rezervy. Ředitelé škol si poté, co resort rozpis rozeslal, stěžovali na to, že ministerstvo pozice nepedagogů škrtalo plošně.

Rozpočet pro regionální školství je podle rozpisu letos o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun. Bek je přesvědčen o tom, že by bylo dobré jednat se zřizovateli o budoucím přesunu financování části nepedagogických pozic na zřizovatele. Svaz měst a obcí chce s Asociací krajů a Sdružením místních samospráv urychleně vyjednat s vládou, aby našla chybějící peníze pro regionální školství na platy nepedagogických zaměstnanců ještě před létem.

Zdroj: ČTK

,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments