Alej roku 2023: Jindřichohradecká alej podél Nežárky zvítězila v Jihočeském kraji
Alej roku 2023: Jindřichohradecká alej podél Nežárky zvítězila v Jihočeském kraji – Do letošního ročníku ankety Alej roku, kterou pořádá spolek Arnika, nominovali lidé 83 alejí a stromořadí z 13 krajů v České republice. Pouze z Karlovarského kraje nepřišla žádná nominace. Lidé poslali alejím celkem 9782 hlasů.

Královnou alejí za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2023, se stala Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči (Králíky) v Pardubickém kraji. Na 2. místě se umístila Dvořákova stezka ze Středočeského kraje mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou a pomyslná bronzová medaile za 3. místo míří do Třešňové aleje u Nového Malína v Olomouckém kraji. Jindřichohradecká alej podél Nežárky zvítězila v Jihočeském kraji a celorepublikově se umístila na jedenáctém místě. Podle počtu celkových hlasů na dvacátém pátém. 

*Celkové umístění v anketě

Cílem ankety Alej roku je zvýšit zájem o aleje, které patří ke zdravé a fungující krajině. Anketa vyzdvihuje význam vzrostlých stromů, které jsou důležitou součástí našeho prostředí. Přinášejí užitek lidem, přírodě a jsou domovem volně žijících živočichů. V zimě stromořadí snižuje riziko tvoření sněhových jazyků a zavátí vozovky sněhem. Během soumraku, za deště či mlhy usnadňuje řidičům orientaci, ukazuje směr. Aleje také působí jako přírodní větrolam, zmírňují boční vítr, a tak omezují odnos zeminy z polí. Linie stromů navíc utvářejí harmonický charakter a typický ráz české, moravské a slezské krajiny. Pokochejte se vznosnými stromořadími a objevte jedinečná místa na alejroku.cz. Inspirujte se a zapojte se do dalšího ročníku ankety Alej roku. 

Kompletní výsledky naleznete zde Výsledky hlasování 2023 (alejroku.cz)

Zdroj a foto: Jindřichův Hradec

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments