Jindřichův Hradec: Oslavy 15. výročí vzniku 44. lmopr
Jindřichův Hradec: Ve čtvrtek 12. 10. 2023 proběhl v Žižkových kasárnách slavnostní nástup k 15. výročí založení 44. lehkého motorizovaného praporu (lmopr). Ceremoniálu se vedle velitele praporu podplukovníka Jakuba Kábeleho zúčastnili všichni ostatní dosavadní velitelé jednotky. Senát zastupoval na aktu Jaroslav Chalupský, Poslaneckou sněmovnu Jan Bartošek, město Jindřichův Hradec reprezentoval starosta Michal Kozár.

Na slavnostním aktu zazněly krátké projevy výše jmenovaných hostů. V projevech byla shrnuta historie útvaru (výčet používané techniky, velitelů praporu, mísí – doposud 31), perspektivy a především výzvy, jimž příslušníci 44 lmopr čelí v souvislosti s aktuální geopolitickou situací. Reakcí na události na Ukrajině byla např. mise jindřichohradeckých vojáků na východním Slovensku, kde čeští vojáci veleli příslušné skupině vojsk NATO.

Starosta Jindřichova Hradce Michal Kozár vyzdvihl skutečnost, že vojáci jsou připraveni plnit nejen úkoly vojenské povahy, ale pomáhat i civilistům, o čemž se mohli obyvatelé Jindřichohradecka přesvědčit během covidové pandemie. Jeden z bývalých velitelů jindřichohradeckého praporu, brigádní generál Jan Štěpánek (dnes velitel 4. brigády rychlého nasazení), se podělil o své zážitky ze zahraničních misí, kdy vojáci partnerských armád hodnotili příslušníky 44. lmopr generála Josefa Ereta jako ty vojáky, kteří plní své úkoly vždy s pokorou a bez náznaku arogance. 

Vybraní vojáci obdrželi ocenění, která předávali poslanec Jan Bartošek, senátor Miroslav Chalupský a také vnučka a vnuk generála Josefa Ereta, jehož jméno se skví v názvu 44. lehkého motorizovaného praporu. Na závěr slavnostního aktu přednesl posádkový kaplan modlitbu.

Zdroj a foto: Město Jindřichův Hradec

, ,
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments