Výstava Jihočeského muzea – 25 let Tříkrálové sbírky.
Tříkrálová sbírka je jednou z nejvýznamnějších charitativních akcí v České republice. Pořádá ji Charita Česká republika ve spolupráci s místními farnostmi a dobrovolníky. Tato sbírka, která se koná každoročně začátkem ledna, navazuje na tradiční zvyk tříkrálového koledování a má za cíl podpořit lidi v nouzi a financovat různé sociální a zdravotní projekty.
Už čtvrtstoletí obcházejí charitní koledníci města a obce po celé republice s Božím požehnáním, známou melodií a také s prosbou o podporu lidí v nouzi. Retrospektivní výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích vysvětlí, kdo byli Tři králové, symboliku jejich darů, ale také lidové tradice, které se ke svátku Tří králů váží. Připomene také začátky Tříkrálové sbírky i to, komu peníze od roku 2000 pomohly. Děti si budou moci vyzdobit vlastní tříkrálovou korunu, vyfotit se v kostýmu a o víkendech na ně čekají tvořivé dílny.
Co všechno obnášejí přípravy jednoho ročníku Tříkrálové sbírky? Kolik lidí ji připravuje? A kde vlastně vznikla? To vše a mnohem více se dozvíte na výstavě regionální Diecézní charity. „Tříkrálová sbírka je významným momentem života Charity. Desetitisíce koledníků se vydávají do ulic, aby podpořili naše klienty – lidi, kteří se ocitli na nějaké životní křižovatce a hledají nebo potřebují pomoc. Další statisíce lidí pak jejich a naše přímluvy vyslyší. Vzhledem ke krásnému výročí a tomu, jak se stále vyvíjí a roste, jsme se rozhodli uspořádat výstavu. Chtěl bych poděkovat Jihočeskému muzeu, že nám poskytne výstavní prostory a podpoří nás,“ říká Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice. Lidé v muzeu uslyší také hymnu Tříkrálové sbírky, která je dárkem pro všechny koledníky nadcházejícího jubilejního ročníku. Pro děti jsou připravené tvůrčí aktivity – zejména pak o víkendech a tematický fotokoutek.
Sbírka pomáhá lidem v nouzi. A Češi každý rok dokazují, že jim osudy rodin, které se perou s hendikepem, samoživitelů nebo služeb, které pomáhají širokému spektru lidí, nejsou lhostejné. Chceme proto představit také to, kde peníze pomáhají a podle jakého klíče se rozdělují. „Jedná se o miliony korun, které každý rok rozprostřou po celém Česku a to včetně nejmenších vesniček. V tom je právě kouzlo Tříkrálové sbírky, protože většina darovaných peněz opravdu zůstane tam, kde se vyberou. Lidé tak pomáhají skutečně svým sousedům,“ říká Marie Vaňo, diecézní koordinátorka Tříkrálové sbírky.
Tříkrálové koledování vychází ze starobylé tradice, myšlenka povýšit ji na národní sbírku vznikla v Olomoucké arcidiecézi v roce 2000, kdy tamní arcibiskup Jan Graubner vyslal do ulic skupinky koledníků s Božím požehnáním a prosbou o podporu lidí v nouzi. Obnovila se tak tradice Tříkrálového koledování spojeného se Slavností Zjevení Páně 6. ledna. „V prvním ročníku sbírky, který se konal pouze v olomoucké arcidiecézi, se vybralo 8,5 milionu korun. V loňském roce darovali lidé koledníkům do kasiček 165 milionů, dalších 10 milionů přišlo bezhotovostně. V naší diecézi to bylo 12,5 milionu korun,“ dodává Marie Vaňo.
Tříkrálová sbírka probíhá pravidelně první dva týdny nového roku. V Českých Budějovicích bude oficiálně zahájena tříkrálovým průvodem a požehnáním koledníkům 2. ledna 2025 v 15:30 hod. u katedrály.
Tříkrálovou sbírku můžete podpořit také darem do online kasičky, jednorázovou či trvalou dárcovskou SMS (DMS), lze zaslat dar přes složenku nebo převodem na tříkrálový sbírkový účet: 66008822/0800, variabilní symbol: 777921001
- DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30
- DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60
- DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90
- DMS KOLEDA 190 nebo DMS TRV KOLEDA 190
Na číslo: 87 777
Historie a tradice
Tradice tříkrálového koledování sahá hluboko do historie a je spojena s křesťanskými oslavami svátku Zjevení Páně, kdy si připomínáme příchod tří mudrců (Kašpara, Melichara a Baltazara) do Betléma, aby se poklonili narozenému Ježíši. Tito tři králové představují symbol solidarity a pomoci potřebným, což se odráží i v podstatě Tříkrálové sbírky.
Organizace a průběh sbírky
Každoročně od 1. do 14. ledna vycházejí do ulic tříkráloví koledníci, kteří navštěvují domácnosti a prosí o finanční příspěvky. Koledníci jsou často děti, které jsou oblečené do kostýmů tří králů a zpívají koledy. Každý koledník je vybaven zapečetěnou pokladničkou a průkazem dobrovolníka.
Sbírka je organizována místními charitními organizacemi, které koordinují dobrovolníky, připravují potřebné materiály a zajišťují bezpečnost a transparentnost celé akce. Po ukončení sbírky jsou pokladničky otevřeny za přítomnosti zástupců charity a finanční prostředky jsou spočítány a rozděleny podle předem stanovených pravidel.
Výnosy a jejich využití
Výnosy z Tříkrálové sbírky jsou každoročně významné a dosahují desítek milionů korun. Tyto prostředky jsou následně použity na různé charitativní projekty, které zahrnují:
- Podpora sociálních služeb:
- Financování domovů pro seniory, azylových domů, nízkoprahových center pro děti a mládež, poradenství pro lidi v nouzi a další sociální služby.
- Zdravotní péče:
- Podpora hospiců, domácí péče, rehabilitačních center a dalších zdravotnických zařízení.
- Humanitární pomoc:
- Pomoc při mimořádných událostech, jako jsou přírodní katastrofy, a podpora rozvojových projektů v zahraničí.
- Vzdělávací a preventivní programy:
- Realizace programů zaměřených na prevenci sociálně patologických jevů, vzdělávání dětí a dospělých a podporu rodin v těžkých situacích.
Dopad a význam
Tříkrálová sbírka má nejen finanční dopad, ale také významný společenský a kulturní rozměr. Sbírka posiluje soudržnost místních komunit, podporuje solidaritu a empatii mezi lidmi a připomíná nám důležitost pomoci těm, kteří ji potřebují. Díky aktivní účasti tisíců dobrovolníků a štědrosti dárců se Tříkrálová sbírka stala symbolem naděje a solidarity v české společnosti.
Tříkrálová sbírka představuje unikátní spojení starobylé tradice s moderní charitativní činností. Díky ní se každoročně podaří pomoci tisícům lidí v nouzi a podpořit řadu významných sociálních a zdravotních projektů. Tato akce je důkazem toho, že solidarita a ochota pomáhat druhým jsou stále živé hodnoty, které mají v naší společnosti své nezastupitelné místo.
REDAKCE (Zdroj a foto: Jihočeský kraj)