Zastupitelé Českého Krumlova schválili rozpočet pro rok 2025.
Zastupitelé minulý týden schválili rozpočet pro rok 2025. Ten počítá s celkovými příjmy 542,1 milionů korun a výdaji 583,1 milionů.
Rozpočet mohl být opět sestaven jako schodkový, vyšší výdaje jsou již tradičně pokryty z uspořených prostředků minulých let. Investice půjdou zejména do pokračující rekonstrukce mostu dr. Edvarda Beneše, rekonstrukce komunikací, výměny veřejného osvětlení a obnovy vodohospodářského majetku.
Proces tvorby rozpočtu v minulých letech vždy ovlivnily nějaké mimořádné a nestandardní události, pro rozpočty na roky 2021 a 2022 to byla pandemie covidu a s ní související propady příjmů zejména z turismu, rozpočet na rok 2023 zase vysoké ceny energií, rozpočet na rok 2024 se pak musel vypořádat s inflací přesahující 10 % a tedy výrazně rostoucími cenami prakticky všech vstupů.
Ani sestavování rozpočtu pro rok 2025 nakonec nebylo výjimkou, protože rozpočtovou situaci významně ovlivnil zářijový požár bazénu. „S tím samozřejmě souvisí zvýšená potřeba finančních prostředků a snaha o úspory v jiných oblastech. Podařilo se zachovat určitou uměřenost a střídmost a sestavili jsme takový rozpočet, který dokáže pokrýt všechny základní činnosti a povinnosti města v nezmenšeném rozsahu, a zároveň směruje velkou část prostředků do oprav a investic městského majetku,“ komentuje proces tvorby rozpočtu starosta Alexandr Nogrády.
Příjmy
Nejvýznamnější příjmy jsou z rozpočtového určení daní, které byly i v návaznosti na odhad Ministerstva financí ČR navrženy ve výši 302 mil. Kč. Mezi tzv. daňové příjmy patří i ty z místních poplatků, například za komunální odpad, za psa, ze vstupného nebo z pobytu. Pro občany i místní podnikatele je určitě dobrou zprávou, že ani pro rok 2025 se jejich sazby neměnily. Mezi nedaňové příjmy pak patří hlavně příjmy z pronájmu městského majetku, tedy za nebytové prostory, zahrádky či parkoviště pro osobní auta i autobusy, hlavně u parkovišť je očekáván meziročně zvýšený příjem.
Samostatnou kapitolu pak tvoří příjem z pronájmu vodohospodářského majetku včetně čistírny odpadních vod, protože celý výnos je určen na výdaje, které s ním souvisejí. Další příjmy město získává například z přijatých dotací nebo z prodeje svého majetku. Stále významný je také příjem ze zhodnocovaných finančních prostředků města na svých účtech, i přes neustále klesající úrokové sazby je tento výnos pro rok 2025 odhadován ke 4 milionům korun. „Celkově vzato, příjmy neustále meziročně rostou, i když již ne tak výrazně jako v předchozích letech. Skutečný výsledek očekáváme ovšem tradičně lepší, než je relativně opatrný rozpočtový odhad, vše samozřejmě záleží hlavně na vývoji českého hospodářství,“ říká vedoucí Odboru financí Jan Štaberňák.
Výdaje
Celkové výdaje byly schváleny ve výši 583,1 mil. Kč, z toho ty běžné tvoří zhruba čtyři pětiny, zbývající jedna pětina pak připadá na investiční výdaje.
Běžné výdaje jsou navrženy ve výši 481,3 mil. Kč. Jsou to výdaje, které slouží pro zajištění samotného běžného chodu města a jeho základních činností a funkcí, proto jsou z velké většiny dlouhodobě opakované, a i rozsah je meziročně podobný. Z těch nejvýznamnějších se jedná například o provoz městského úřadu či městské policie, odpadové hospodářství, péči o veřejnou zeleň, sociální práce, zimní údržbu, opravy komunikací a dalšího majetku města. Jsou v nich zahrnuty také příspěvky na zajištění fungování městem zřízených (školky, školy, knihovna či Kláštery ČK) a založených (například PRO-SPORT ČK, Městské divadlo, Sociální služby SOVY) organizací či na provoz krumlovské MHD.
Meziroční nárůst rozpočtu běžných výdajů oproti roku 2024 činí jen necelých 8 milionů. I přes nízký meziroční růst u běžných výdajů se podařilo udržet rozsah a četnost vykonávaných činností, na údržbu veřejné zeleně je letos připraveno 7,6 mil. Kč (tedy o 1,2 mil. Kč více než minulý rok), na silniční hospodářství včetně zimní údržby a posypu 9,2 mil. Kč (o 0,5 mil. Kč více), odpadové hospodářství pak město přijde celkem na 32 mil. Kč. Velmi podobné částky jako loni jsou určeny například na arboristické práce (3,3 mil. Kč), ruční úklid komunikací (3,7 mil. Kč), veřejné osvětlení (10,6 mil. Kč) nebo provoz MHD (7 mil. Kč).
„Významnou výdajovou položkou jsou opravy městského majetku, na ně je určeno v letošním rozpočtu téměř 36 milionů, z nich půjde 18 milionů, tedy více než polovina, na komunikace a mosty nebo 2,6 milionu korun na opěrné zdi,“ říká starosta.
Rozpočet myslí tradičně i na podporu místních sportovních, kulturních nebo sociálních spolků a organizací, a to prostřednictvím sedmi oblastí Programu podpory města. Třeba na kulturní akce je město připraveno rozdělit 1,3 milionu korun, na sociální projekty pak 1,2 milionu. Nejvíce finančních prostředků je v Programu určeno na sportování krumlovských dětí a mládeže (6,4 milionu korun), k tomu je třeba přičíst ještě nově alokovanou částku jednoho milionu v rezervě odboru financí na příspěvky pro kluby, jejichž činnost byla nejvíce zasažena požárem bazénu. Město nezapomíná ani na své seniory, kteří mají nyní v rozpočtu samostatnou položku, stejně tak jako třeba i dětský parlament. Významné prostředky v podobě tzv. individuálních dotací jsou určeny na již dlouhodobě podporované akce nebo subjekty jako společnost ICOS, Egon Schiele Art Centrum, Jihočeské centrum pro zdravotně postižené nebo Festival Krumlov či kino Luna, nově podpořenou akcí je pak Open Air Festival.
Investice
Investiční část výdajové kapitoly představuje sumu necelých 102 milionů Kč a tvoří tak necelou pětinu celkových výdajů schváleného rozpočtu. Mezi nejvýznamnější akce patří pokračující rekonstrukce mostu dr. E. Beneše (vyčleněno 27,5 mil. Kč), rekonstrukce Krásného údolí (5,3 mil. Kč), opěrná zeď v ulici Fialková (2,6 mil. Kč), nové parkourové hřiště na sídlišti Mír (vlastní podíl města 2 mil. Kč) nebo postupující výměna veřejného osvětlení (12,3 mil. Kč). Významná částka jde již tradičně i do obnovy vodohospodářského majetku včetně čistírny odpadních vod (25 mil. Kč). Plešivecká základní škola letos dostane nový server za 500 tis. Kč, mateřská škola na stejném sídlišti pak konvektomat za 450 tis. Kč.
V rozpočtu byly opět vytvořeny i významné investiční rezervní položky v celkové výši 28 mil. Kč, z nich se město chystá hradit výdaje třeba na nový plavecký bazén, rekonstrukci hokejového stadionu nebo výstavbu dostupného bydlení.
„Uvedených 102 milionů představuje ovšem jen, pravděpodobně tu menší, část očekávaného celkového objemu investičních výdajů v roce 2025, protože začátkem roku bude opět proveden převod nedokončených akcí spolu s nedočerpanými prostředky z letošního roku a také bude kompletně zapojen konečný zůstatek financí na účtech města. Celková výše investičních výdajů pak opět může přesáhnout sumu 200 mil. Kč,“ dodává Jan Štaberňák.
Část rozpočtových prostředků je opět určena na splátky dvou dlouhodobých úvěrů, ten větší ve výši 210 mil. Kč byl přijat na pořízení čistírny odpadních vod v roce 2020. Město tak v tomto roce splatí 21,8 milionů z jistin a dalších 1,8 milionu na úrocích. Nicméně, oba úvěry mají sazby vyjednané až do konce splacení okolo 1 %. Město je tak stále v komfortní situaci, kdy úroky z jeho vkladů (rozpočtováno 3,8 mil. Kč) bohatě pokryjí úroky z obou úvěrů.
Zdroj: TZ – Město Český Krumlov