Vyšebrodský klášter chystá obnovu historického pivovaru.
Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě má ambiciózní plán – obnovit chátrající areál jednoho z nejstarších pivovarů v České republice. Pivovar, jehož historie sahá až do roku 1367, je mimo provoz už více než sedm desetiletí. Náklady na jeho rekonstrukci se budou pohybovat ve stovkách milionů korun.
„Jedná se o nádhernou gotickou budovu s unikátními historickými prvky, jako jsou původní sklepy a zachovalý hvozd. Má pro nás obrovský duchovní i kulturní význam,“ říká převor Justin Berka. Výroba piva zde skončila v roce 1950, kdy komunistický režim klášter vyvlastnil a mnichy donutil odejít. Řád se mohl do Vyššího Brodu vrátit až v roce 1990, ale oprava zanedbaného objektu se odkládala kvůli zdlouhavému procesu navrácení majetku.
Nyní chce řád zahájit rekonstrukci co nejdříve. Kromě nové střechy bude třeba celkové stavební obnovy. Po dokončení by v areálu mohl vzniknout minipivovar a muzeum věnované pivovarnictví. Financování bude kombinací vlastních zdrojů a hledání dalších podporovatelů, například prostřednictvím grantů či dotací.
Obnova pivovaru není jediným projektem, do kterého se cisterciáci pouští. Nedávno získali 50 milionů korun z evropských fondů na rekonstrukci bývalé soudní budovy v areálu kláštera. Celkové náklady na tuto přestavbu by se měly vyšplhat ke 200 milionům. Klášter část pokryje z vlastních prostředků a také si musel vzít půjčku. „Po rekonstrukci chceme v budově vybudovat multifunkční centrum vhodné pro koncerty, konference a další akce,“ upřesňuje převor.
Vyšebrodský klášter, založený v roce 1259 Vokem z Rožmberka, je dnes jediným aktivním mužským cisterciáckým klášterem v Česku a zároveň národní kulturní památkou. Po vzniku republiky přišel řád o značnou část svého majetku v důsledku pozemkové reformy. Během druhé světové války areál obsadilo gestapo.
V posledních letech se klášter úspěšně domáhá navrácení svého historického majetku u soudu. Díky tomu získal například rozlehlé lesy, které mu zajišťují významnou část příjmů. Loni Ústavní soud rozhodl ve prospěch řádu ve sporu o pozemky a rybníky, které dnes obhospodařuje společnost Rybářství Třeboň. Případ nyní znovu posuzuje Okresní soud v Českých Budějovicích.
„Tyto spory trvají dlouho, ale věříme, že spravedlnost nakonec zvítězí. Boží mlýny melou pomalu, ale stále melou,“ uzavírá Berka s vírou v budoucnost nejen kláštera, ale i obnoveného pivovaru, který by mohl opět přivítat návštěvníky a navázat na dávnou tradici vaření piva.
REDAKCE / Zdroj: ČTK