Snubní prsteny Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic jsou po 423 letech opět spolu

Symbol lásky snubní prsteny Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic jsou po 423 letech opět spolu.

Historicky poprvé byly dnes představeny snubní prsteny Petra Voka z Rožmberka a Kateřiny z Ludanic. Jedná se o neobvyklé párové prsteny, které jsou osazeny broušenými smaragdy, rubíny a dozdobeny zeleným smaltem. Zlatníci je vytvořili podle digitálních modelů z autentických materiálů. Oba prsteny byly uloženy do expozice v předsálí klášterní knihovny vyšebrodského kláštera, kde je mohou návštěvníci od pondělí 1. července spatřit.

„Už jako malý kluk jsem obdivoval legendu o bájné rožmberské hrobce, kde všichni Rožmberkové sedí u kulatého stolu. Docela je mi líto, že se nepotvrdila. Archeologický průzkum hrobky z roku 2011 ovšem odkryl jiný příběh. Je to příběh dvou prstenů a jedné velké lásky pana Petra Voka z Rožmberka a jeho ženy Kateřiny z Ludanic. V hrobce se našel prsten, který spadl paní Kateřině z ruky přímo na víko sarkofágu jejího muže. My nevíme, jak prsten pana Voka přesně vypadá a jestli ho má stále na ruce. I originál dámského prstenu zůstal v hrobce. Jsem rád, že se archeologům a zlatníkům podařilo díky moderním technologiím vytvořit modely obou šperků a že je můžeme ukázat široké veřejnosti. Nikdo je neviděl spolu dlouhých 423 let,“ řekl náměstek hejtmana Jihočeského kraje Pavel Hroch. „Je to příběh s nádechem romantiky, který má pro Jihočechy nesmírný význam. Chtěl bych všem za jejich práci poděkovat,“ dodal Hroch.

Archeologický výzkum a vůbec celé hledání rožmberské hrobky by nebyl možný bez souhlasu vlastníka – a to jsou cisterciáci. Převor vyšebrodského kláštera Justin Jan Berka dodal: „Nález hrobky i prstenu dokazuje to spojení s Rožmberky, kteří byli vlastně tvůrci tady celého Jihočeského kraje. A my jsme také rádi, že lidem můžeme ukázat aspoň kopie prstenů, protože ty originály jsme chtěli nechat úmyslně dole na rakvi, když tam byly víc než 400 let. A zároveň to ukazuje vlastně i ten nadčasový um, ten design, a ukazuje i manželské pouto mezi Rožmberkem a Kateřinou z Ludanic“.

Když v roce 2011 odborníci jednoznačně lokalizovali bájnou hrobku jihočeských velmožů, padla jedna z největších historických záhad v České republice. Zároveň se však objevila mystéria nová. Jednalo se o především o dámský prsten, který ležel plochém víku cínového sarkofágu Petra Voka z Rožmberka v nepřístupné pohřební komoře. „Až při posledním průzkumu hrobky v roce 2021 se podařilo všechny otázky kolem záhadného prstenu zodpovědět. Ukázalo se, že jde o specifický snubní prsten posledních rožmberských manželů, který měla na ruce paní Kateřina z Ludanic. Když se rozpadla její dřevěná rakev, prsten sklouzl mrtvé z ruky, vypadl z rakve a dokutálel se až na pravou stranu plochého víka sarkofágu jejího manžela. Z pietních důvodů zůstaly všechny nalezené šperky i nadále na svém místě. Moderní technologie nám však umožnily vytvoření jejich přesných kopií,“ řekl geoinformatik Jiří Šindelář.

Jak vznikaly kopie snubních prstenů

Speciální průzkumná minisonda naskenovala kompletní vybavení nepřístupné pohřební komory v podzemí vyšebrodského klášterního kostela ve velmi vysokém rozlišení. „Velký důraz byl kladen na maximálně přesný a detailní sken prstenu. Tak vznikla digitální kopie šperku. Podle ní byly metodou 3D tisku vytvořeny fyzické modely v měřítku 1:1, ale také modely ve zvětšené podobě 6:1. Ty pak byly podrobeny dalšímu zkoumání a díky metodám reverzního inženýrství se nám podařilo definovat pracovní postup tvůrce a také popsat, jak vypadal druhý párový snubní prsten, který má pravděpodobně stále na ruce Petr Vok,“ přiblížila archeoložka Zuzana Thomová. Pro výrobu věrných kopií snubních prstenů posledních rožmberských manželů bylo použito autentických materiálů – zlata, smaragdů a rubínů. Dámský prsten je dozdoben zeleným smaltem.

Kopie prstenu Kateřiny z Ludanic byla vystavena již v sezoně 2023. Letos poprvé bude představen i druhý párový prsten. Po dlouhých 423 letech se tak díky moderním technologiím nedestruktivního průzkumu oba snubní prsteny posledních Rožmberků opět spojily. 

Zdroj a foto: Jihočeský kraj

, ,
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments