Cvičení Ample Strike se přesune i na civilní letiště v Českých Budějovicích.
Mezinárodní letecké cvičení v ČR Ample Strike, které začalo v pondělí a potrvá do 20. září, se letos přesune i na civilní letiště v Českých Budějovicích. Účastníci si vyzkoušejí takzvaný letištní manévr, při němž na nevojenské letiště vyvedou roj letounů L-159 Alca. Dalšími místy cvičení jsou vojenské újezdy Boletice a Libavá a 21. základna taktického letectva Čáslav. Letová část startuje ve čtvrtek. Cvičení se účastní asi 500 vojáků z Česka a dalších 13 států. Letos poprvé se do něj zapojí i aktivní zálohy, řekl dnes novinářům v Čáslavi ředitel cvičení Michal Kudyn.
Hlavním cílem je sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letadel a vrtulníků a velitelů pozemních jednotek. Účastníci si také procvičí přímou leteckou podporu a schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám.
Dalším úkolem bude takzvaný letištní manévr. Roj letounů L-159 Alca přeletí ve čtvrtek na českobudějovické letiště a ještě týž den odpoledne se uskuteční první letová akce. Provoz letounů bude zabezpečovat personál v počtu 80 lidí, který se na letiště začal přesouvat v pondělí. Přesun techniky zpět na mateřskou základnu je plánován na 19. září.
„Zkoušíme tuto možnost poprvé. Jedná se o přesun více leteckých jednotek na jiné letiště. Využili jsme České Budějovice především z důvodu, že se cvičí na letecké střelnici v Boleticích a z jakéhokoliv hlediska je toto umístění pro nás výhodné,“ uvedl Kudyn. Podotkl, že jde o bývalé vojenské letiště a betonové plochy potřebám cvičení vyhovují. Pro případné dlouhodobější působení armády by podle něj bylo na českobudějovickém letišti nutné dobudovat zázemí.
Ample Strike 2024 se kromě české armády účastní vojska Belgie, Dánska, Estonska, Itálie, Litvy, Německa, Nizozemska, Polska, Rumunska, Slovinska, Spojených států, Británie a Finska. Celkem jde o 500 vojáků, z toho 200 zahraničních.
Předsunutí letečtí návodčí navádějí piloty letadel a vrtulníků na cíl. Pohybují se proto často v místech bojů nebo na území nepřítele. Patří mezi elitní vojáky a armáda kvůli rizikovosti práce tají jejich identitu. Podle Kudyna budou návodčí cvičit hlavně v Boleticích, v Čáslavi působí účastníci z Německa a Slovinska s letouny PC-9 či Nizozemci s L-39.
Poprvé se Ample Strike účastní také rumunské vrtulníky IAR-330 Puma. Američané mají v Čáslavi dva bezpilotní letouny MQ9 Reaper. V minulých letech bylo pro tyto prostředky potřeba vytvořit na základně řídicí stanoviště. Letos to podle Kudyna nebylo nutné, protože řízení si přebírá přes satelit operátor ve Spojených státech.
Zdroj: ČTK