Senior odešel na houby a nevrátil se.
Srlín – Senior odešel na houby, do setmění se však nevrátil a rodina se obrátila na policisty.
Ve čtvrtek 26. září proběhla rozsáhlá pátrací akce po seniorovi (1937), který odjel kolem jedné odpoledne na houby, do setmění se však nevrátil. Bohužel u sebe neměl mobilní telefon. Krátce po devatenácté hodině přijali policisté oznámení o pohřešování osoby, do akce se zapojilo na padesát osob, policisté, policejní psovodi, profesionální i dobrovolní hasiči, rodina i další dobrovolníci. Nejprve propátrávali okolí místa, kde nalezli odstavené vozidlo. Pokračovali dále v lokalitě kolem říčky Smutná. Ze vzduchu seniora hledal také policejní vrtulník. Po čtyřhodinovém pátrání v těžkém terénu a za hustého deště uslyšeli v rojnici pískání.
Důchodce špatně slyší, proto nejprve na volání pátrajících, kteří zaslechli ze tmy pískání, nereagoval. Opakovaně se však snažil upozornit na sebe, zaregistroval světla baterek, a tak se kolem půlnoci ve vysílačkách ozvala ta nejlepší informace. Senior nalezen! Muž byl podchlazený, ale komunikoval.
Vypátraného seniora si převzala zdravotnická záchranné služba.
Pátrání mělo šťastný konec, opět se však obracíme na širokou veřejnost a především seniory, aby nezapomínali na důležitá bezpečnostní pravidla. Pokud vyrážíte například na houby, procházku, dejte příbuzným, sousedům či známým informaci, kam jdete. Nezapomínejte ani na nabitý mobilní telefon, pití a něco k jídlu.
Policisté radí:
- Myslete na své bezpečí dříve, než se ocitnete v nouzi!
- Při plánování výletu raději dopředu počítejte s náhlou změnou počasí, únavou, zhoršením zdravotního stavu nebo s možností úrazu.
- Řekněte svým blízkým, kam a na jak dlouho jdete. Vezměte si s sebou dostatek tekutin, nejnutnější léky, vhodný oděv, nabitý mobilní telefon nebo alespoň píšťalku na přivolání pomoci.
- Pokud cestujete osobním motorovým vozidlem, parkujte vždy jen na místech k tomu určených a ve vozidle nenechávejte cennosti.
- Pokud je na výletě nebo v lese více osob, mějte je vždy v dohledu.
- Raději se držte značených turistických cest.
- Všímejte si větších objektů a cesty, kudy jdete (usnadní to orientaci, kdybyste zabloudili).
- V nouzi volejte tísňovou linku Policie ČR 158.
Pokud máte pocit, že jste zabloudili:
Snažte se nezmatkovat. Zastavte se na místě a rozhlédněte se. Nikdy nepobíhejte sem a tam, nepanikařte. Hledejte orientační body. Pokud je dobrá viditelnost, zkuste se vracet po svých stopách (odřezané houby, místa, která si pamatujete apod.) nebo podél potůčku či lesní cesty. Když to není možné, pokuste se vylézt na vyvýšené místo a najít směr, kudy se vydat. Když ani to nelze, vraťte se na místo, které je vám povědomé, nebo ho můžete dobře popsat. Najděte si úkryt, pokud se blíží noc, prší nebo je mlha a ideálně na něj zvenku nějak upozorněte (pověste košík nebo kapesník), aby vás pomoc snadněji našla. Udržujte se co nejvíc v suchu a teple. Použijte mobilní telefon. Kontaktujte osobu blízkou, která vás již možná hledá. V případě potřeby i složky Integrovaného záchranného systému. Zejména Policii ČR na lince 158. Z místa, které jste udali, již neodcházejte a počkejte na pomoc.
Zdroj: Policie ČR / KŘP Jihočeského kraje